Özkan Uğur, Kanal D’nin sevilen dizisi “Poyraz Karayel”le ekrana döndü. Dizide Poyraz’ın yıllardır iletişim kurmadığı milletvekili babası İsmail Karayel’e hayat veriyor. Peki Özkan Uğur kimdir?

 
Özkan Uğur kimdir?
17 Ekim 1953 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Özkan Uğur, MFÖ grubunun üyesidir. Uğur, müzisyen ve sinema, TV dizisi oyuncusudur.

Fenerbahçe Lisesi’nde okurken müzik sevdası ağır basan Özkan Uğur, “Atomikler” adında amatör bir grup kurarak dönemin popüler şarkılarını yorumlamıştır.

Müzik kariyerine 1970’te birçok ünlü ismin de zaman zaman yer aldığı Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda başlayan Özkan Uğur, 1971 senesinde Kızıltoprak’ta tanıştığı Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ilk grubu Kaygısızlar’la profesyonel bas gitaristliğe başlamıştır.

1972’de Barış Manço’nun kendisine eşlik etmesi için kurduğu rock grubu Kurtalan Ekspres adlı grubun ilk kadrosunda yer alan Özkan Uğur, Aydın Çakuş ve Nur Yenal ile birlikte Ter grubunu kurmuştur.

1973-1974 yılları arasında Kurtalan Ekspres ile çalışmaya devam eden Özkan Uğur, eski arkadaşları Mazhar – Fuat’ın hazırladığı stüdyo albümünde de bas çalmıştır.

1980’lerin başında Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ünlü isimlerinde arkasında çalıp para biriktiren Özkan Uğur, MFÖ grubu ile 1984’te ilk albümleri Ele Güne Karşı Yapayalnız ile şöhreti yakalamıştır.

1985’de Diday Diday Day ve 1988’de Sufi şarkısı ile olmak üzere iki kez Türkiye’yi Eurovizyon’da temsil eden MFÖ grubunun bas giraristi olan Özkan Uğur, zor derecedeki vokalleri tenor ses rengi ile başarıyla icra etmektedir.

1996 yılında Yavuz Turgul’un yönettiği Şener Şen ve Uğur Yücel başrollerini paylaştığı Eşkıya filminde rol alan Özkan Uğur, İkinci Bahar dizisinde zabıta rolünde oynamıştır.

G.O.R.A. filminde Garavel rolünde oynamıştır. A.R.O.G. filminde ise Dimi rolünde oynayan Özkan Uğur, 2009 yapımı olan Yahşi Batı filminde de Kızılderili şefi Kızılkayalar rolünü canlandırmıştır.

2014 yılında Pek Yakında filminde Ejder rolüyle karşımıza çıkan Özkan Uğur, son olarak Kanal D’nin en çok sevilen dizilerinden olan Poyraz Karayel’de Poyraz’ın yıllardır iletişim kurmadığı milletvekili babası İsmail Karayel karakterini canlandırmaktadır.

 

 

Haber Merkezi/Haberyapi.com