OYAK Otomotiv ve Çimento Grubu,2014 yılı sonuçları, 2015 beklentileri ile grubun gelişim ve yatırım planları hakkında basına degerlendirmede bulundu.
OYAK Otomotiv ve Çimento Grubu, cirosunu 2013 yılının aynı dönemine göre %14, net karını ise % 82 artırdı.
2014 Kasımında Denizli Çimento’nun da gruba dahil olmasıyla %16’yı aşan pazar payına ulaşan OYAK grup, gruba bağlı diğer şirketlerde 220 Milyon adet torba, 100 Bin ton kağıt, 5.5 Milyon M3 beton üretimi gerçekleştirdi. OYAK Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar başarılarını 2014 yılında olumlu hava koşulları, seçimin etkisi, devam eden büyük projeler ve diğer altyapı yatırımlarının etkisine bağlarken,şirketlerinin faaliyette bulunduğu illerde yıllardır vergi rekortmeni olduklarına vurgu yaptı. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak inşaat sektörünü doğru analiz ettiklerini söyleyen Çağlar, finansal neticelerinin rekorla taçlandığını ifade etti.
Adana Çimentonun elde ettiği başarıdan gurur duyduğunu söyleyen Çağlar, grubun başarılarında çevre ve enerji yatırımlarının etkili olduğunu söyledi.Bolu Çimento ve Aslan Çimento’da devreye aldıkları atık ısıdan elektrik üretimi yatırımı ile iki şirketin tüketmiş olduğu enerjinin atık ısısının elektrik enerjisine dönüşümünü sağladıklarını sözlerine ekledi.
Türkiye’nin önemli proje adı olan Aslan Çimento ya da değinen Çağlar,3. Köprü, İzmit Körfez Geçişi, Avrasya Tüneli gibi devam eden projeleri ile Aslan Çimento’nun iddialı bir şirket olduğunu belirtti.Diğer yandan yeni şirketleri Denizli Çimento’nun da, uyum süreci için çalışmalarına hala devam ettiğini söyledi.
2014’te altyapı yatırımlarından hareketle, konut yatırımlarına ağırlık veren şirket,başarılarının önemli yardımcısının OYAK Beton olduğunu işaret etti. Marmaray, dünyanın en uzun 4. asma köprüsü olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Çukurova Havalimanı, Başbakanlık Binası, Emaar Square, Beşiktaş Stadı, Çamlıca Camii gibi projelerde tercih edildiklerini belirten Çağlar, bu başarılarının 2015’te de devam edeceğini belirtti.
Toplantıda 2014 yatırımları ve 2015 planlarına da değinen Çağlar,OYAK Çimento Grubu’nun 2014 yılında verimlilik, çevre, sürdürülebilirlik ve iş sağlığı ve güvenliği yatırımlarına konsantre olduğunu vurguladı. Denizli Çimento’nun alınması ile , atık ısı ve atıktan türetilmiş yakıt tesisleri ve Ankara’da yeni inşa edilen fabrika ile 2014 yılını 1,271 Milyon TL yatırımla tamamladıklarını söyledi. Ayrıca 2015 yılında ise 154 Milyon TL tutarında yatırım planları olduğunu açıkladı.