İstanbul ile İzmir’i birbirine bağlayacak Gebze – Bursa – İzmir Otoyolu projesi, geçtiği yerlerde konut hareketliliği yarattı.
Proje söz konusu mesafeyi kısaltması bakımından önemini korurken, konut ilanları konusunda da heyecan yaşattı.Proje kapsamında, Gebze-Dilovası bölgesinde TEM Otoyolu’ndan ayrılarak İzmit Körfezi’ni İzmit Körfez Köprüsü ile geçerek Orhangazi’ye ulaşılacak.Böylece, Bursa ve Balıkesir üzerinden de İzmir’e ulaşmak mümkün olacak.
Hurriyetemlak.com verilerine göre proje nedeniyel İzmit, Bursa ve İzmir’de konut ilanlarında artış yaşanıyor. Sayısal verilerden yola çıkıldığında geçen yıla göre,satılık konut ilanları İzmit’te yüzde 27 oranında artarken, İzmir’de yüzde 53, Bursa’da ise tam yüzde 93 oranında artış gösterdi.
Yapılan plana göre projenin 377 kilometresi otoyol, 44 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 421 kilometre olacak.Projede 30 viyadük, 4 adet de tünel bulunacak. Projede ayrıca 209 adet köprü, 18 adet gişe alanı, 5 adet otoyol bakım merkezi, servis ve park alanları planlanıyor.Söz konusu proje ile İstanbul İzmir ulaşımı 4 saate inecek.
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktalarından olan İzmit Körfezi Asma Köprüsü’nün bu yıl tamamlanması planlanıyor.