İstanbul’un mimari, tarihi, sanatsal ve kültürel hazinesini geliştirmeyi hedefleyen aynı zamanda İstanbul’un farklı bir yüzünü gösteren “Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları” sergisi, kaçıranlar için tekrar ziyarete açılıyor.
Daha önce 2010 yılında İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde meraklısına hitap eden sergi 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Projeler Direktörlüğü’nün destekleriyle hayata geçmişti.
Küratörlüğünü Mimar Hasan Kuruyazıcı’nın yaptığı yeni sergi ise tekrar İstanbul’un mimari tarihine ışık tutuyor.İstanbul’un şekillenmesinde rol oynayan ve bugün adı unutulmuş Rum mimarların katkılarını ortaya koymayı amaçlayan sergi de “mimar-ı saray-ı humayun” (saray mimarı) unvanını taşıyan ve 1880 yılında Taksim’deki Aya Triada Kilisesi’ni yapan Vasilaki Bey İoannidis ve oğlu “sermimar-ı hazret-i şehriyari” (padişahın başmimarı) unvanlı Yanko Bey İoannidis gibi önemli ve çok üst mevkilere kadar yükselmiş mimarlar serginin yıldızları. Serginin diğer dikkat çekici isimleri ise 1895 yılında inşa edilen Heybeliada Ruhban Okulu’nun mimarı Perikles Fotiadis, 1881 yılında inşa edilen Özel Fener Rum Lisesi’nin mimarı Kostandinos Dimadis ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’nin mimarı A. Manoussos .
İstanbul’un en özel noktalarında tüm ihtişamıyla duran yapıların sağlayan iş hanlarının, apartmanların, okulların ve kiliselerin mimarlarının toplum tarafından tanınmıyor olduğu fikrinden yola çıkan sergi kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyor. Sultanhamam, Eminönü, Karaköy, Beyoğlu, Tarlabaşı, Sıraserviler, Pangaltı, Adalar, Boğaziçi, Kadıköy çevresinde iz bırakan mimarlar,o günden bu yana mimari dokunun oluşmasında rol oynamışlardı.

“Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları” sergisi, kaçırmış olanlar için www.mimarlikmuzesi.org adresinden Türkçe,www.archmuseum.org adresinden İngilizce olarak yeniden sergileniyor. Ayrıca Sanal Mimarlık Müzesi’nde yer alan “Galeri” bölümünden müzede bugüne kadar yayımlanmış tüm sergilere ulaşılabiliyor.