Ekonomiye büyük katkı sağlaması beklenen Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi. Dev proje yarın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle açılacak..

İzmit Körfezi’nin incisi Osmangazi Köprüsü yarın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle açılacak. İstanbul- Bursa arasını 3,5 saatten 40 dakikaya indirecek Osmangazi Köprüsü’nde yol emniyetinin bütünüyle sağlanacağını söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bu proje sadece bir yol ya da köprü projesi değildir. Biz her zaman söylüyoruz; yol, hiçbir zaman tek başına sadece yol değildir. Yol medeniyettir, yol ufuktur, yol vizyondur, yol birlikteliktir, yol dostluktur. Büyük medeniyetler, büyük yollar üzerinde inşa edilir” diye konuştu.

KALKINMAYA KATKI YAPACAK
Türkiye’nin ulaşımdaki gözde projelerinden Osmangazi Köprüsü’nün açılışı öncesi SABAH’a açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Arslan, köprü ve bağlantı yollarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Arslan, “Ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturan İstanbul-İzmir aksında ülkemizin son yıllarda büyüme ve kalkınma hızına paralel olarak artan trafik yoğunluğu, yol güvenliği, seyahat süresinin uzaması gibi problemleri de beraberinde getirdi. Bu nedenle, bölgede gerçekleştirilen ve Osmangazi Köprüsü’nü içerisinde barındıran Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en kısa sürede tamamlanması özel önem arz ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Arslan, “30 Haziran’da Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın katılacağı törenle bu dev projeyi milletimizin hizmetine vermenin mutluluğunu yaşayacağız” dedi.

YATIRIM İMKÂNLARI DAHA DA ARTACAK
İzmir -İstanbul otoyolu ile bölgeye yatırım imkânının artacağını ve bölgenin ekonomisinin daha da güçleneceğini söyleyen Arslan, “Bölgenin ve ülkenin ihracat kapasitesi artacak. Türkiye’nin ekonomi başkentleri olan İstanbul ile İzmir daha da yakınlaşacak. Ayrıca egzoz gazı salınımını da önemli ölçüde azaltarak bölgedeki hava kirliliğinin azalmasını sağlayacak. Yani maddi anlamda olduğu gibi çevreci yanıyla da dünyanın en büyük projelerinden birisi” değerlendirmesinde bulundu.

PROJE TAM GAZ DEVAM EDİYOR
2016 yılı sonuna kadar Kemalpaşa Ayrımıİzmir kesimi ile Gebze-Bursa arasındaki Otoyol Kesiminin tamamının yapım faaliyetlerinin tamamlanması planlanıyor.

10 BİN Kİ ŞİLİK İFTAR
1.5 saatlik Eskihisar- Topçular arasındaki mesafeyi 5 dakikaya indirecek Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla birlikte Kocaeli’nin Gebze ve Dilovası ilçelerindeki trafik yükünün de azalması hedefleniyor. 3 bin 590 metre tünelin yapıldığı otoyolu projesinin 53 kilometrelik kısmı tamamlandı. Yapımı yaklaşık 39 ayda tamamlanan, dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4’üncü sırada yer alan köprü dünya tarihine geçti. Projenin en önemli ayaklarından biri olan ve körfezin iki yakasını birleştiren Osmangazi Köprüsü’nde 113 tabliye bulunuyor. Öte yandan 30 Haziran akşamı Osmangazi Köprüsü’nün Dilovası ayağında 10 bin kişilik iftar yemeği verilecek. Yemeğe vatandaşlar ve protokolün yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın katılması bekleniyor. Milli motor sporcumuz Kenan Sofuoğlu da köprü üzerinde davetlilere bir gösteri yapacak. Dilovası Kaymakamı Harun Şahin, “Proje, bölgedeki sanayi baskısını da bir miktar azaltacaktır. Bölgenin yaşanabilirlik standardını yükseltecektir” dedi.

Sabah