Uludağ eteklerinde yer alan Bursa’nın dağ ilçelerinden Orhaneli’de yapılan hobi evleri, bölgede arazisi bulunan yöre halkını, toprak değeri açısından zenginleştirdi.

Bursa’nın dağ ilçelerinden olan ve sürekli göç veren 19 bin 500 nüfuslu Orhaneli ilçesinin kırsal Göktepe Mahallesi’nde hayata geçirilen “Hobi Evleri Pojesi” ile bölgedeki arazi fiyatları 1 yıl içinde değerine değer kattı.

Orhaneli Belediyesi ile Bursa Sağlık Çalışanları Derneğince (BUSAD) Uludağ eteklerindeki Göktepe Mahallesi’nde tarıma elverişli olmayan 364 dönüm alanda yapılan 200 hobi evi, burada arazisi bulunan yöre halkının yüzünü güldürdü.

Bin rakımlı, dağ havasına sahip bir tepede yer alan kırsal mahalledeki tek katlı ve bahçeli hobi evlerinde sağlık çalışanları, yazın bahçede, kışın soba başında vakit geçirerek streslerini, yorgunluklarını atarken, bölge halkı da bu turizm hareketliliğinden üzerine düşen payı alıyor.

“Huzur içinde zaman geçirilebilecek evler”

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye tersine göç sağlayabilmek için çalışmalar yaptıklarını, bu çerçevede BUSAD ile bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Göktepe’de tarıma elverişli olmayan arazilerin değerlendirilmesi ve ilçelerinde turizm hareketliliği başlatılması amacıyla yaptıkları projenin birçok açıdan fayda sağladığını dile getiren Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

“Bazı yer sahiplerinin bu arazilerin varlığından bile haberi yoktu. Burasının manzarasını gördüğümüzde ‘Buraya şehirde bunalanlar için küçük binalar yapsak, önlerinde yeşil alanı olsa’ dedik ve bu düşünceyi geliştirdik. Köylünün yerini kıymetlendirmek, değerlendirmek için bir yol haritası çizmemiz lazımdı. İlk etapta zemin etüdü, jeolojik etütler, planlama, programlama, parsellemesi için dönüm başı 2 bin 500 lira gibi bir masraf oluyordu. Vatandaşa ‘Dönüm başı 2 bin 500 lira bize yardım ederseniz burasını parselleyelim.’ dedik. Köylüyle beraberce böyle bir karara vardık. Herkesin onayını alarak, bir proje başlattık. Böylece yeşillikler içinde, şık, 2 oda 1 salonu olan, yaşam standardı yüksek, dağın başında, şehrin bütün ağırlığını, psikolojisini, dertlerini burada atabileceğimiz, göklere fırlatabileceğimiz bir alanda, huzur içinde zaman geçirilebilecek evler yaptık.”