Açıldıktan bir yıl sonra mali sıkıntıya giren Bayrampaşa’daki ORA AVM için iflas kararı çıktı.

EKİM 2011 yılında kapılarını açan İstanbul Bayrampaşa’daki Ora AVM için 400 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. İçinde 235 mağaza ve otel bulunan Ora AVM, bir yıl açık kalmadan kapandı. Ziyaretçi sayısı istenen seviyede olmayınca AVM’de mağaza kiralayan firmalar birer ikişer mağazaları boşaltıp projenin yatırımcısını da zor duruma düşürdü.

KAPANDI, ERTELEME İSTEDİ

Ora AVM projesinin sahibi konumundaki Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ, 2012 sonunda iflas erteleme talebi ile mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Dosya İstanbul 50. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Dava süreci devam ederken, alacaklılar da şirketin iflası için başvuruda bulundu.

KARAR CUMA GÜNÜ ÇIKTI

Mahkeme yaptığı yargılama sonrası 17 Eylül 2013’te şirketin iflasına karar verdi. Mahkemenin kararı Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 23. Hukuk Dairesi, mahkemenin verdiği iflas kararını bozdu. Dosya yeniden ticaret mahkemesine döndü. Davaya bakan İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi 8 Şubat günü saat 16.58’de şirketin iflasına karar verdi. Anılan duruşmada şirket avukatı mahkeme heyetinin reddini istedi, ancak bu talep heyet tarafından reddedildi.

74 MİLYON EURO MUAMMASI

Bu arada anılan duruşmada ilginç de bir gelişmenin yaşandığı anlaşıldı. Tutanağa göre, S. K. isimli bir kişi Ora AVM için yurt dışından 74 milyon Euro kredi bulunduğunu, avukatı aracılığı ile beyan etti. Paranın, Türkiye’deki özel bir bankaya geldiği aktarıldı; ancak söz konusu paranın MASAK tarafından soruşturulduğu belirtildi. Mahkeme, hem ilgili bankaya hem MASAK’a yazı yazdı. Ancak bankadan gelen yanıtta sözü edildiği gibi bir paranın gelmediği belirtildi. MASAK ise iddia edilen konuların doğru olmadığını bildirdi. Mahkeme, aradan geçen 6 yıllık süreçte şirketin ayağa kaldırılmasına ilişkin herhangi bir girişim olmadığını, sürekli zaman kazanılmaya çalışıldığına hükmetti.