Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, 56 parçadan oluşan tabaklar, at başlı testiler ve hayvan figürlü kaptan oluşan seramik koleksiyonunu Çanakkale Seramik Müzesi’nde ziyarete açtı.
Tarihi 17.yüzyıla kadar dayanan seramik, neredeyse unutulmaya yüz tutarken Çanakkale Belediyesi girişimleri ile 2013 yılında restorasyonu sonucu tekrar gündeme geldi. Kentin deniz ticaretindeki etkinliği farklı, ilgi çekici tasarımlı seramiklerini Avrupalı koleksiyonerlere taşınmasını sağladı.
Kendisi de bir Çanakkaleli olan Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, özenle biriktirdiği testileri tabakları, hayvan figürlü kapları ile kendine özgü yeşil, sarı ve kahverengi (şarabi) renkleriyle, dünya seramik ve sanat tarihine adını altın harflerle yazdıran seramik koleksiyonunu izleyicilere sundu.
Çanakkale Belediyesi – Çanakkale Seramik Müzesi’nin 5. Süreli Sergisi’ni “Geleneksel Çanakkale Seramikleri – Niyazi Önen Koleksiyonu” oluşturuyor. Şubat 2015 tarihinde açılan sergi,20 Şubat 2016 tarihine kadar Çanakkale Seramik Müzesi’nde (Pazartesi günleri hariç) görülebilir.