Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markalarından Nef,nef.com.tr kullanıcı deneyimi (UX) ile tasarlanan sektöründeki ilk kurumsal web sitesini yeniledi.
Yenilediği yeni yüzü için her ayrıntı düşünüldü ve Levent, Merter ,Ataköy satış ofislerinde 48 müşteri görüşmesi incelenirken, şirketin kullanıcıya ulaştığı tüm kanallarda farklı araştırma yöntemleri kullanılarak analizler gerçekleştirildi. Müşteri ihtiyaçları ile Nef beklentilerini ortaya koymak için haftalık araştırma yapıldı. Ayrıca kullanıcı deneyimini en yüksek nitelikte tutmak üzere bir dizi araştırma üzerinden geliştirildi.İnsan kaynakları da devreye sokularak gelecek planları çalışması yapıldı.26 wireframe çalışması yapıldı. 63 kişi ile bağlamsal görüşme, 130 saat toplam görüşme süresi ve 47 gün boyunca gözlem yapıldı.Tüm değerlendirmelerin ardından tasarım süreci başladı.
Yenilenen nef.com.tr’de Nef’in devam eden projelerinin son hali, dünya mimarisinde iz bırakanlar tasarımlar görsel olarak sunuluyor.
Nef’in gelecek vizyonu doğrultusunda sosyal medya da daha aktif olarak konumlandırılmış bulunuyor.Kullanıcıya online deneyim süreci sunan sitede kalite güven, hızlı arama, kolay iletişim, şeffaf İK süreci gibi deneyimler sunuyor.
Her geçen gün gelişen sosyal medya içeriklerini doğal şekilde entegre eden site,yeni trendlere ayak uydururken Nef’in vizyonunu da aktarıyor.Site gayrimenkul sektöründe bir ilk.
Yenilenen site,Nef Haritası, Nef Keşifleri ve Projeler bölümü ile kullanıcıların tüm beklentilerini karşılıyor.