Nef, Novu markasıyla öğrenci rezidansı konsepti geliştiriyor. İlk adımı Merter’de atan şirketin hedefi 750 milyon lira yatırım yapıp, 10 kampüs içinde 15 bin yatak kapasitesine ulaşmak.

GAYRİMENKULDE’de son aylarda ürün çeşitliliği gerektiği mesajları veriliyor. Konut, ofis ve alışveriş merkezinin yanı sıra öğrenci evleri ve yaşlı bakım evi gibi yatırımlara da ihtiyaç olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu alandaki potansiyeli değerlendiren gayrimenkul şirketi Nef, öğrenci rezidansı hayata geçirmeye karar verdi. ‘Novu’ adı verilen markayla yatırıma başlayan Nef, ilk adımı da Merter’de attı. Eylül ayında hizmete açılacak Novu Merter Kampüsü’nün ardından 5 yılda 10 kampüs ile 15 bin yatak kapasitesine ulaşması hedefleniyor. 10 proje için 750 milyon lira yatırım yapılacak şirket önce Anadolu sonra da yurtdışında öğrenci evlerine yatırım planlıyor.

YURTLAR YETMİYOR
Türkiye’de üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller için nitelikli yurt ve rezidans eksikliğine dikkat çeken Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “Türkiye’de öğrencilerin çoğu depreme dayanıksız, eski apartmanlarda yaşıyor. Öğrencilerimizin kettle’larda makarna pişirdiği, ütülerin üstünde pizza ısıttığı günler geride kalacak” diye konuştu. Türkiye’de üniversite öğrencisi nüfusunun yılda ortalama yüzde 10 arttığına dikkat çeken Nef Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kozlu, “Türkiye’de açık öğretim hariç üniversite öğrenci sayısı son 10 yılda 1 milyondan 3 milyona çıktı. Ancak toplam yurt kapasitesi 600 binde kaldı. Yani, öğrencilerin çoğu evlerde kalıyor. Biz Novu ile bu ihtiyacı karşılamayı hedefliyoruz. Bizimle bu alanda yatırım yapmak isteyen hem yerli hem de yabancı kurumsal yatırımcılar var” dedi.

920 TL KİRA
Merter’deki ilk proje 28 bin metrekare kapalı alanda, kız-erkek iki ayrı blokta, 840 yatak kapasitesine sahip olacak. İlk projeleri için 190 milyon yatırım yaptıklarını belirten Kozlu, projede kiraların 920 lira ile 1800 lira arasında değiştiğini dile getirdi. 3 ayrı oda tipi yer alan projede, kira, fatura, temizlik, sosyal alan gibi pek çok giderin bu bedele dahil olduğu belirtildi. Novu Genel Müdürü Kahraman Yiğit ise, “Novu’yu hayata geçirirken üniversite öğrencilerinin yanı sıra, ailelerinde beklentilerini maksimum düzeyde karşılayan hem de onların kaygılarını ve endişelerini düşünerek tasarladık” dedi. 2016-2017 öğretim yılı için kayıtları almaya başladıklarını belirten Yiğit, 10 aylık süreyle kiralama yapıldığını ifade etti. Projede çalışma odası, müzik odası, sinema odası, çamaşır odası gibi öğrencilerin hem okul hem de sosyal hayatına destek sağlayacak birimler yer alacak.

Yeni yatırımlar yolda
Gayrimenkul sektöründeki farklı yatırım seçeneklerini de incelediklerini belirten Erden Timur, “Öğrencilerin yanı sıra, yeni mezun olmuş genç profesyoneller için yaşam seçenekleri planlıyoruz. Okulu yeni bitmiş, ekonomik gücü sınırlı gençlerin de bu tip evlere ihtiyacı var. Ayrıca bu ülkede 5 milyon yaşlı nüfusu var. Yaşlı evleri için de araştırma yaptık. Ancak bizim kültürümüze çok uymuyor. Bu nedenle bağımsız ayrı bir proje değil ama aynı proje içinde onlar için ayrı bloklar olabilir” dedi.

Hürriyet