2010’da kurulan Nef, başarısındaki en büyük rolün çalışanlara ait olduğundan hareketle çalışan mutluluğunu % 90’ın üstüne çıkardı. İcra Kurulu Başkanı Timur, NEF’in çalışanların şirketi olduğunu belirtti…

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur “Biz yaptığımız tüm insan kaynakları (İK) uygulamalarını, yapmak zorunda olduğumuz şeyler olarak görüyoruz. Çünkü çalışanlarımızın hepsi bizim çocuklarımız. Dolayısıyla bizim çocuklarımızla aynı imkana sahip olmalı” diye konuştu.

BİZDE PATRON YOK!

Nef’in çalışanlarının şirketi olduğunu ve bir ‘patron’ olmadığını anlatan Timur, şöyle devam etti: “Şirketin yüzde 95 hissedarıyım, ancak bugüne kadar hiç kâr almadım. Hissedarlar arasında bir kâr paylaşımı yok. Dağlatılabilir kârı toplumsal işlere ayırıyoruz. Çünkü bir şeyin sizin olmadığını düşündüğünüzde paylaşmış oluyorsunuz. Öte yandan yaptırılan okulların, kalıcı eserlerin isimlerini çalışanlarımız veriyor. Yani bir Nef çalışanı, anneannesinin adını bir okula verebiliyor.”

EVLİLİK DESTEĞİ

Nef, evlilik hazırlığı yapan, yeni evlenen çalışanlara bir ailenin sağladığı maddi ve manevi destek gibi, bütçelerine maddi olarak, yüreklerine de manevi olarak destek oluyor. Çocuk sahibi çalışanlarına, bez-mama desteği sağlanıyor.

Özel okul desteği veriyor

Bugün 300’ün üzerinde çalışanı olan Nef’te evden çalışma, esnek mesai, ücretsiz tatil paketleri gibi uygulamalar var. Ayrıca Nef çalışanlarının çocuklarının özel okul taksitlerini ödüyor, yaz okuluna gönderiyor, mentorluk desteği veriyor ve tüm okul hayatı boyunca burs sağlıyor.

Akşam