Ne zaman emekli olurum uygulamaları ile emeklilik hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek artık çok kolay! Tüm kurumlar için yapabileceğiniz ne zaman emekli olurum uygulamaları nasıl kullanılır haberimizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Devlet, şartlar ne olursa olsun, sürekli olarak vatandaşlara hizmet sunmak durumundadır. Çünkü devletin görevi, vatandaşların refahını ve mutluluğunu sağlamaktır. İşte devlet, bu doğrultuda bazı yeniliklere gitmiştir. Devletin oluşturmuş olduğu birçok yenilik bulunmaktadır.

Vatandaşların daha az efor harcayarak, zamanından da tasarruf ederek, bazı işlemlerini yapabilmelerine olanak sağlayan devlet kurumlarından biri olan Sosyal Güvenlik Kurumu da bu konuda aktif olarak çalışmalar yapmaktadır.

Buna paralel olarak, ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplamanız amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu bir uygulama geliştirmiştir. SGK’nın geliştirmiş olduğu bu uygulama sayesinde, emekli olacağınız tarihi hesaplamak, karışık bir işlem olmaktan çıkmış, oldukça pratik bir işlem haline gelmiştir.

Çalışma hayatına girmiş olan ve hala çalışmaya devam eden vatandaşlar, rahat bir emeklilik süreci için, bu çalıştıkları dönem boyunca, primlerini ödemek durumundadırlar. Vatandaşlar tarafından çalışırken ödenen bu primler ne kadar zamanında ve düzenli olarak ödenirse, o kadar daha erken bir tarihte emekli olma ihtimali artacaktır.

Diğer yandan, emekli olacağınız tarih yada emekli olacağınız yaş hesaplanırken, sigortalı olarak ilk işe başlama tarihiniz çok önemlidir. Bunun nedeni emeklilik tarihi hesaplamalarında, sigortalı olarak çalıştığınız zaman diliminin baz alınarak, emeklilik tarihi hesaplamasının yapılmasıdır.

Hali hazırda, SGK’nın geliştirmiş olduğu ne zaman emekli olurum uygulaması, SGK’nın her bir kurumu için değişik şekillerde emeklilik hesaplaması programı düzenlemiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun(SGK’nın) bu alt kurumları ise; eski adı ile SSK yani 4A, BağKur yani 4B ve Emekli Sandığı yani 4C kurumlarıdır.

Sizler için düzenlediğimiz bu haberimizin devamından, SGK’nın bu üç kurumu için ne zaman emekli olurum uygulamaları ile emeklilik tarihi hesaplanacağını öğrenebilirsiniz.

Şimdi başlangıç olarak, SSK (4A) birimi için emeklilik hesaplamasının nasıl yapılacağını anlatarak haberimize devam edelim;

SSK (4A) birimi için ne zaman emekli olurum?

4A yani eski bilinen şekli ile SSK birimine bağlı olarak çalışan kişilerin, ne zaman emekli olacaklarını tahmini olarak gerçeğe en yakın şekilde hesaplayabilecekleri bir uygulamadır.

Ama burada bilmeniz gereken bir durum söz konusudur. Eğer, bu kurum için emeklilik tarihinizi hesaplamak istiyorsanız, hesaplamaya başlamadan önce, prim, hizmet ve işe başlama tarihi bilgilerinizi öğrenmeniz gerekecektir. Çünkü SSK (4A) biriminden emekli olabilmeniz için, sigortalı olarak çalıştığınız sürecinizi yani hizmet yılınızı doldurmanız şartı istenmektedir. Diğer yandan, emeklilik yaşınızı ve prim miktarınızı tamamlamanız da bu kurum için emeklilik hesaplaması işleminde önem arz etmektedir.

Bütün bu anlatılan işlemleri tamamladıktan sonra SSK (4A) birimi için emeklilik hesaplamanızı şu şekilde yapabilirsiniz;

Başlangıç aşaması olarak, http://uyg.sgk.gov.tr adresine giriş yapınız.

Hemen ardından, 4A Ne Zaman Emekli Olurum adı ile düzenlenmiş olan bir bölümün yer aldığı yeni bir sayfaya giriş yapınız.

Daha sonra devamındaki işlemlerde, bu sayfada yer alan;

Doğum tarihi, İşe giriş tarihi, İlk tescil tarihi ve Prim günleri bilgilerinizin istenildiği bölümlere bu bilgilerin karşılığını yazınız.

Bağkur (4B) birimi için ne zaman emekli olurum?

4B yani eski bilinen şekli ile Bağkur birimine bağlı olarak çalışan kişilerin, ne zaman emekli olacaklarını tahmini olarak gerçeğe en yakın şekilde hesaplayabilecekleri bir uygulamadır. Bağkur yani 4B birimi için emeklilik hesaplamanızı aşağıda anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz;

Başlangıç aşaması olarak, http://uyg.sgk.gov.tr adresine giriş yapınız.

Hemen ardından, 4B Ne Zaman Emekli Olurum adı ile geliştirilmiş olan bir bölümün yer aldığı yeni bir sayfaya giriş yapınız.

Daha sonra açılan bu yeni sayfada yer alan;

Emeklilik türü, Cinsiyet, Doğum tarihi, Maluliyet durumu, Maluliyet derecesi, Eğer varsa erken yaşlanma durumu, Eğer varsa bakıma muhtaç malul çocuğunuzun durumu, bilgilerinin istenildiği alanları doldurunuz.

Hemen ardından son işlem olarak yine aynı sayfada yer alan ‘tamam’ seçeneğine tıklayınız.

Emekli Sandığı (4C) birimi için ne zaman emekli olurum

4C yani eski bilinen şekli ile Emekli Sandığı birimine bağlı olarak çalışan kişilerin, ne zaman emekli olacaklarını tahmini olarak gerçeğe en yakın şekilde hesaplayabilecekleri bir uygulamadır. Emekli Sandığı yani 4C birimi için emeklilik hesaplamanızı aşağıda anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz;

Emeklilik hesaplamanızı nasıl yapacağınızı anlatmadan önce, bu kurum ile ilgili bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu durumda, diğer kurumlardan farklı olarak, Emekli Sandığı kurumunda emeklilik durumu için, kadınlarda 58 yaş ve erkeklerde ise 60 yaş sınırı şartı bulunmaktadır.

Emekli Sandığı (4C) birimi için emeklilik hesaplamanızı şu şekilde yapabilirsiniz;

Başlangıç aşaması olarak, http://uyg.sgk.gov.tr adresine giriş yapınız.

Hemen ardından açılan bu yeni sayfada yer alan,

Doğum tarihi, Cinsiyet, Hizmet başlangıç ve bitiş tarihi bilgilerinin istenildiği bölümleri göreceksiniz.

Daha sonra bu bölümleri istenildiği şekli ile doldurunuz ve hemen peşinden emeklilik hesaplama işleminizi tamamlayınız. Bu şekilde ne zaman emekli olurum uygulamaları ile emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz.
Milliyet