İstanbul’da yenilenmesi gereken 5 milyon konutun varlığına dikkat çeken Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, arazilerin daha verimli kullanılması için 1/25 binlik imar planlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kurum, bu yolla hak sahiplerinin kentsel dönüşüme katılımının hızlanacağını vurguladı.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 1/25 binlik imar planlarının bir an önce hazırlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul’da dün Arazi Yönetim Platformu (AYÖP) tarafından düzenlenen VI. Arazi Yönetim Çalıştayı’nın açılış oturumunda konuşan Murat Kurum, İstanbul’daki nüfus artışının ve ulaşım projelerinin tarihsel gelişimine dikkat çekti.

YAPILAŞMA ÜÇ KATI HIZLI ARTTI
Şehir nüfusunun 5,5 milyon olduğu 1984 yılında İstanbul’un yüzde 7’sine denk gelen 38 bin 579 hektarlık alanın yapılaşmış olduğunu hatırlatan Kurum, “2014 yılına geldiğimizde nüfus 14 milyona yapılaşmış alan 104 bin hektara çıkmış. Yani nüfus yüzde 60 artarken yapılaşmış alan yüzde 171 artmış” dedi. Bu gelişmeleri baz alarak yeni stratejik planlar çizilmesi gerektiğini ifade eden Kurum, kentsel dönüşüm ülke gelişimi ve Anadolu ile Avrupa’nın bağlantısı için yeni yerleşim planları oluşturulması gerektiğini aktardı. Kurum, İstanbul’a yakın bölgelerde, büyük ulaşım akslarının yakınında yeni uydu kentlerinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

5 MİLYON KONUT YENİLENMELİ
İstanbul’da yenilenmesi gereken 5 milyon konut bulunduğunu belirten Emlak Konut Genel Müdürü Kurum, “Allah korusun bir deprem olursa biz bunların enkazını bile kaldıramayız. O enkazı yığacak yer bulamayız” diye konuştu. Kurum, Emlak Konut GYO’nun da bu kapsamda Esenler’de başlattıkları ilk kentsel dönüşüm projesini 30 Mayıs’ta hak sahiplerine teslim edeceği bilgisini verdi. Kurum, bu projenin tam istedikleri gibi olmasa da kaliteyle, en az yoğunlukla, en hızlı şekilde ve en az mağduriyetle hayata geçtiğini bildirdi.

YENİ ARAZİLER ÜRETMELİYİZ
İstanbul’da yeni araziler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Kurum, şunları kaydetti: “Burada arazi en verimli şekilde kullanılmalı. Bunun için bir master plan yapmalı. Değer artışını maksimuma çıkarmamız lazım bu master plan ile. Bununla ilgili 1/25 binlik imar planı yapılmalı. 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı 2009’da onaylanmıştı. Yeni araziler üretmeliyiz. Şu anda İstanbul’da olası rezerv alanlar içerisinde yer alan hazine arazileri yaklaşık 6 bin 300 hektarı buluyor.”

1/25 BİNLİK İMAR PLANI TALEP ETTİ
Genel Müdür Kurum, 1/25 bin ölçekli yeni imar planının çok önemli olduğunun altını çizerek, bu plan sayesinde parçacıl değil bütüncül yaklaşımın mevcut olabileceğini, geleceğin daha iyi görülebileceğini aktardı. Kurum, bu plan sayesinde emsal artışı yapılmadan proje bazlı değil bölgesel değerlerin ön plana çıkartılmasıyla hak sahiplerinin dönüşüme katılımının hızlanacağını vurguladı.

HER BOŞ ARAZİYE BİNA KONULMAMALI
MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, arazi yönetimi deyince boş arazilere gökdelenler dikilmesinin düşünülmemesi gerektiğini belirterek, “Maalesef bu arazi yönetimi işini siyasiler belirliyor. Siz istediğiniz kadar plan-program yapın. İmar değişikliklerinin belediyelerden nasıl geçtiğini biliyoruz” dedi. Aslında Türkiye’de arazi yönetimi konusunda yeterli altyapıya sahip olunduğunu dile getiren Şahin, “Biliyorsunuz ben daha önce İTÜ rektörüydüm, oradan biliyorum. Gerçekten bilimsel olarak da yeterli altyapımız var ancak bir yönetim değişikliğinde her şey sil baştan oluyor. Yönetimde de sürdürülebilirlik olmalı” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ARAZİ YÖNETİMİ
Okan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Enver Ülger ise arazi yönetimi ile mülkiyet ve kadastronun çok yakın ve hayati bir ilişkisinin olduğunu söyledi. Ülger, “Eğer parselimizi, mahallemizi, köyümüzü, ilçemizi, şehirlerimizi, ormanlarımızı, havamızı, suyumuzu, yönetmek onlar üzerinde egemen olmak istiyorsak sürdürülebilir bir arazi yönetimine gerek vardır. Ülkemizin ve dünyamızın iyi yönetilmesi bu anlayışla olur. Bu konuda dünyada yaşayan herkese önemli görevler düşmektedir” dedi.

Yeni Şafak