“Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin ilki 26 Şubat’ta Adana’da gerçekleştirildi.
Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinden Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın ana sponsorluğu’nda düzenlenen “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi” 26 Şubat’ta Adana Sheraton Otel’de gerçekleştirildi. Zirveye Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra ilçe belediye başkanları, gayrimenkul şirketleri üst düzey yetkilileri, kentsel dönüşüme katkı sağlayan şirket temsilcileri ve fikir önderlerinin katıldı.
Zirvenin açılış konuşmasını yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kentsel dönüşümün yanında kültürel dönüşüm de sağlanmalı derken,“Kentsel dönüşüm şehircilik adına kaybedilen zamanın telafi edilmesi için bir fırsattır. Sadece binaların yenilendiği değil, altyapı problemlerinin giderildiği model kapsamında, şehirlerimizi bütüncül bir anlayışla rehabilite edeceğiz” diye ekledi.
atan Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ise bu zirveyle ilgili olarak, “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ni ana sponsor olarak destekliyoruz. Zirvede modern şehircilik ve kentsel dönüşüm süreçlerinin gelişmesi adına önemli adımlar atıldığı kanısındayız” dedi.Adana’nın Rönesans Gayrimenkul için önemli bir bölge olduğuna değinen Yanıkömeroğlu, “Optimum AVM, bu bölgede yaptığımız dönüşüme bir örnektir. Başlatmış olduğumuz PPP projeleriyle Adana’daki yatırımlarımızı sürdüreceğiz” diye açıkladı.
Yıldız Entegre İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız da ”Kentsel dönüşüme hemen arkasokaktan, yani gözün gördüğü ilk noktadan başlamak gerekiyor. Kenti değiştirmek aynı zamanda o bölgedeki toplumu da dönüştürmek anlamına geliyor” dedi.
Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde düzenlenen “Kentsel ve Sosyal Dönüşüm Olgusu” adlı son panelde ise, kentsel dönüşümün şirketlere sunduğu yatırım fırsatları ve bu fırsatlardan faydalanabilmek için atılması gereken adımlar, belediye başkanları tarafından masaya yatırıldı.
Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin Adana’dan sonraki adresi ise Antalya olacak. Bursa ve İstanbul’da da gerçekleşecek bu zirve, Türkiye’nin kentsel dönüşüm sürecinde en önemli adımlar arasında değerlendiriliyor.