“Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi” ile kentsel dönüşüm masaya yatırılacak.
Her gecen gün artan kentsel dönüşüm projeleri, şehirleşme projeleri,yeşil teknoloji, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirleri etkilerken bu konular gündem oluşturmaya devam ediyor.
Son araştırmalara göre 2050 yılına doğru, şehirlerde yaşayan nüfusun oranının %70’e yaklaşacağı tahmin ediliyor. Kentleşme ve beraberinde getirdikleri sadece ilgilileri değil artık herkesi ilgilendirir duruma geldi. Bu doğrultuda ilki 26 Şubat’ta Adana’da gerçekleşecek “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi” mimar mühendislerin yanı sıra, yan sanayiye, yerel kamu temsilcilerinden fikir önderlerine bir çok farklı kesimi bir araya getirecek.
Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın ana sponsorluğu ve Emlak Konut GYO’nun destekleriyle yapılacak zirve Adana’dan sonra ikinci durağı Bursa olacak. Zirve,inşaat firmaları, müteahhit ve mimarlar gibi sektörün önemli isimlerin yanı sıra ulusal ve yerel hükümet yetkilileri, kamu, iş dünyası, medya ve fikir önderlerinin de bir araya getirerek 3 panelden oluşacak.
Hafele’nin İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun zirveye destek vermelerinden dolayı mutlu olduklarını belirterek “Adana, ekonomi, sanayi ve finans alanlarında Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yerini aldı. Şimdi, yeni bir kentsel yapılaşma modeli ile Türkiye’ye örnek olmaya hazırlanıyor.Adana halkının çağdaş standartlarda yaşam alanlarına kavuşması, yeterli kaynak kullanımı, özenli malzeme seçimi ve güçlü projelerle mümkün olabilir. Adana’ya yeni bir ticari hareket getirerek, bölgeye olan ilginin de artacağı kanısındayız” dedi.
Zirvenin sponsorları arasında yer alan Yıldız Entegre İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız da “Gayrimenkul ve mobilya sektörlerine ürün ve hizmet üreten bir grup olarak, Türkiye’nin kentsel dönüşüm projelerini önemsiyoruz. Yıldız Entegre olarak ülkemizin modern şehirlerinin inşasında rol almanın aynı zamanda sosyal görev olduğu kanısındayız. Bu nedenle doğru planlanmış kentsel dönüşüm projelerini gönülden destekliyoruz” dedi.
Gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgümüş, ise “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ni ana sponsor olarak destekliyoruz. Zirvede modern şehircilik ve kentsel dönüşüm süreçlerinin gelişmesi adına önemli adımlar atılacağı düşüncesindeyiz. Aynı zamanda teknik, sosyal ve kültürel altyapıların da doğru planlanması şart. Bu nedenle kentsel dönüşüm projelerini önemsiyoruz” dedi.
“Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin Adana’dan sonraki adresi ise Bursa olacak.