Couple shopping for furniture in store

MOSFED Başkanı Güleç, kredi kartı ile taksitlendirmenin önemli bir avantaj olduğunu belirterek, ‘Sektörde kayıt içinde büyümeyi sağlar’ dedi

Yüzde 25 peşin, yüzde 75 vadeli satışlarla ayakta duran mobilya sektörü için kredi kartına taksitlendirmenin önemli bir avantaj sağlayacağını ifade eden Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, uygulamanın aynı zamanda sektörün kayıt içinde büyümesini sağlayacağını ifade etti.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, eğitim, mobilya ve beyaz eşya sektörlerinin 12 taksit uygulaması kapsamına alınmasını değerlendirdi. Yüzde 25 peşin, yüzde 75 vadeli satışlarla ayakta duran mobilya sektörü için kredi kartına taksitlendirmenin önemli bir avantaj sağlayacağını savunan Güleç, “Mobilya satışlarında vade hem güvenilir satış demektir, hem kayıt içinde satış, hem de finansa kolay erişilebilmenin kolay bir adımıdır. Satışları artırır, tüccarın sattığı malın karşılığını kısa sürede almasını sağlar. Bu nedenle bizim için faydalı bir enstruman. Sektörde kayıt içinde büyümeyi sağlar” dedi.

İhracatta değer düştü

Konut ve otomobilden sonra en çok mobilya satışı yapıldığına işaret eden Güleç, aynı zamanda mobilyanın kolay ötelenebilen bir kalem olduğuna vurgu yaptı. Ertelenebilir olması nedeniyle bu yıl iç pazarda mobilya satışlarında durgunluk yaşandığına dikkat çeken Güleç, kredi kartı taksitlendirme avantajıyla bu durumun önüne geçilebileceğini kaydetti. Güleç sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi kartı kısıtlaması demek mobilya satışlarının kısılması demek. Mobilya emek yoğun ve dış ticaret fazlası veren bir sektör. İç pazarın durgun olması kaliteli ihracat yapmamızın önünde de bir engel. 2014’te 3.7 dolara sattığımız mobilya ürünlerinin kilosunu 3.3’lere düşürdük. Üreticimiz başka bir fırsat bulamadığında yabancı müşteriden gelen talebi kabul etmek zorunda kalıyor. Bu da sektöre zarar veriyor. Bu yıl mobilyada eylül, ekim, kasım, aralık sezonunu yaşayamadık. Umudumuz seçimden sonra istikrarlı bir hükümet kurulması ile birlikte yılın son iki ayını iyi geçirmek.”

Dünya