Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD), dolardaki hareketlilik devam ederse mobilya fiyatlarının yüzde 20 artacağını belirtiyor

MOBSAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Küçük, dolardaki yükselişin mobilya satışlarında düşüş yarattığını belirtirken, mobilya sektörü için asıl önemli olanın yüksek ya da düşük kur değil, istikrarlı kur olduğunun altını çiziyor.

Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan mobilya sektörü, son 10 yıldır sürekli bir büyüme gösteriyor. Mağazalar da dahil edildiğinde 65.000 iş yerinin bulunduğu mobilya sektörü, 250.000 kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. 2.17’lerden 2.62’lere çıkan dolar artışı ise Türkiye’nin ihracat alanındaki en önemli taşıyıcı güçlerin arasında yer alan mobilya sektörünü büyük ölçüde etkiliyor. MOBSAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Küçük, “En az dış girdi kullanan sektörlerden biri olan mobilya dahi dolardaki hareketlilikten oldukça etkileniyor. Aslında ilk etapta Türk lirasındaki değer kaybı, siparişi alınmış ya da sözleşmeye bağlı / kontratlı projelerde ciddi bir avantaj oluşturdu. Fakat kur dalgalanmalarının sadece Türkiye ile sınırlı olmayıp sadece TL’nin değil, Euro dahil tüm para birimlerinin Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesi, ilk bakışta avantaj olabilecek unsurları bizim için dezavantaja çevirdi.” açıklamalarında bulunuyor.

Marka talebi fiyatlara yansıyor

Hem yurtiçi hem de yurtdışı gelişmelerle şekillenen kurdaki dalgalanmaların özellikle ihracatta önemli etkileri olduğunu dile getiren Engin Küçük, önemli bir ihracat patlaması beklenilen Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı kriz nedeniyle mobilya satışlarında düşüş yaşandığını belirtiyor. Mobilya satışlarındaki bir diğer düşüş de Arap ülkelerinin mobilya alım taleplerinin azalmasıyla alakalı. İthalatta ise tüketicilerin marka talebinden dolayı mobilya fiyatlarının daha da arttığını ifade eden Küçük, “Mekanik ürünlerde, üretim kalitemiz iyi olmasına rağmen, özellikle marka talebinden dolayı bu ürünleri ithal etmek durumunda kalıyoruz. Yurtdışından ithal ettiğimiz mekanik ürünlerin ve petrole dayalı olan sünger malzemelerin mobilyanın birçok noktasında yer alması, ne yazık ki fiyatlarımızı yukarılara çıkartmaya başlamıştır. Hareketlilik bu şekilde devam ederse sektör içerisinde yüzde 15-20 seviyelerinde fiyat artışı yaşanacaktır.” diyor. Engin Küçük, aynı zamanda piyasadaki hareketliliğin mobilya etiketlerine de yansıdığını ve bu yüzden alıcıların mobilya alımı konusunda temkinli davranarak, satışlarda düşüş yaşandığını da vurguluyor.

Kısa ve orta vadeli planlar yapılmalı

Mobilya sektörü açısından asıl önemli olanın yüksek ya da düşük değil, istikrarlı kur olduğunu dile getiren MOBSAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Küçük, kısa vadede elde edilecek kârın ya da yaşanacak kayıpların bir noktaya kadar göğüslenebileceğini ifade ediyor. Dolardaki hareketliliğin sürmesi ve durumun öngörülemezlik niteliği, piyasanın strateji belirlemesinde tedirginliklere yol açabileceğini söyleyen Küçük, “MOBSAD olarak bu tür süreçleri, pazarı çeşitlendirme ve risk yönetimi uygulamalarıyla aşmaya çalışıyoruz. Ülkemiz sanayisinin genel karakteri olan işletme sermayesi açığı ile yaşayan sektördeki binlerce irili ufaklı üreticinin ellerindeki finansal bilginin yetersiz kalması yanlış aksiyon almalarına neden olabilir.” diyor. Kapsamlı bir sektörel değerlendirmenin devletle entegre şekilde yapılıp kısa ve orta vadeli planların yapılması gerektiği tavsiyesinde bulunan Engin Küçük, krizlerin “kendimizi kurtarma” gibi kolaycı sloganlarla aşılamayacağını da belirtiyor.

İnşaat&Yatırım Dergisi