Batıkent Karacakaya bölgesinde yapımı hızla süren Mebuskent yerleşkesinin yüzde 87’sini yeşil alan ve yaşam alanları oluşturuyor.
23 bin ağacın dikileceği Mebuskent’te her ailenin 25 ağacı olacak. Son yıllarda sayılan hızla artan marka projelerle konut sektöründe adeta yatırım patlaması yaşanırken, Aymor Grup tarafından Ankara’nın Batıkent Karacakaya bölgesinde gerçekleştirilen Mebuskent, Türkiye’nin en büyük yeşil alana sahip konut projesi olarak öne çıkıyor. Aymor Grup Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan’ın verdiği bilgiye göre bittiğinde “Şehir içinde koca bir şehir” olacak ve 4-5 bin kişilik nüfus barındıracak Mebuskent, 388.000 metrekarelik bir alan üzerine kuruluyor. Bunun da yüzde 87’sini yeşil alan ve sosyal yaşam alanlan oluşturuyor. Beton alanlann payı ise sadece yüzde 13’te kalıyor. Şehir merkezinin kuzeyinde, rakım olarak 110 metre daha yüksekte ve kente oksijenin girdiği bir lokasyonda kurulan Mebuskent’in yeşü alanlar ve sosyal yaşam alanlann hacmi 85.750 metrekareye ulaşıyor. Yerleşke içinde toplam 23 bin ağaç dikilecek. Doğanın tüm renklerini içinde meyve ağaçları dâhil her türden ağacın yer alacağı Mebuskent yerleşkesinin, zengin bir botanik parkı niteliğinde olacağı belirtiliyor. Kürşat Ayhan, Mebuskent’te 602 daire ve 332 villada bine yakın ailenin yaşayacağım belirtirken, “Aile başına 25 ağaç düşecek. Mebuskent’te oturacak her ailenin küçük bir korusu olacak” dedi. Mebuskent inşaatı sırasında mevcut doğal bitki örtüsü ve floranın korunmasına azami özen gösterdiklerini vurgulayan Ayhan, inşaat alanı içinde kalan bağı bozmamak için bazı binalan kaydırdıklanm söyledi.
2016’DA YAŞAM BAŞLIYOR
Mebuskent’in geniş yeşil alanlan ve sosyal yaşam alanlarının oturanlara çeşitli yaşamsal aktiviteler için zengin alternatifler sunacağım belirten Ayhan, şu bilgileri verdi: “Ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakacağı oyun alanlan olacak. Gençlerin fiziki ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak her türlü spor imkânı bulunacak. Ebeveynlerin gün, toplanü ve diğer sosyal etkinliklerim gerçekleştirebileceği özel mekânlar yapıyoruz. 86 bin metrekareye yayılmış yeşil alan doğal botanik parkı niteliğinde. Bu alan içinde 13.650 metrekarelik golf sahası, 5.000 metrekarelik AVM, 2.000 metrekare alanda yer alacak spor kompleksleri, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, 11 oyun parkı, evcü hayvanlar parkı bulunacak. Aynca kreş ve okul olacak. Bütün bunlar Mebuskent’te oturan aileleri ev dışında canlı ve çok yönlü bir sosyal hayata teşvik edecek.” Mebuskent’in Mart 2013’te başlaman inşaatının şu an itibariyle yüzde 60’ı tamamlanmış bulunuyor. 332 villa ve çok katlı 10 bloktan 8’inin kaba inşaatı bitmiş durumda. Son iki blokun da kaba inşaatının tamamlanmasıyla artık ince işlere geçilecek. Bugüne kadar konutların yüzde 50’si satılmış bulunuyor. Tüm konutlar, 2016 yılında tamamlanarak teslim edilecek. Mebuskent konutlarında,gelecek yıl son çeyrekte yaşam başlayacak. Ciddi bir nüfus barındıracak Mebuskent, zengin yeşil alanlar ve sosyal imkânlar yanında, aynı zamanda son derece güvenlikli bir yaşam merkezi olacak. Etrafı 4 metre yüksekliğinde ve 8 kilometre uzunluğunda duvarla çevrilen Mebuskent’te oturanlar 7/24 kesintisiz güvenlik hizmetinden yararlanacak.

Star