Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise mayısta geçen aya göre yüzde 2.9 azalarak 79.18 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksi, mayısta aylık bazda yüzde 5.1 arttı, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0.1, inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 2.9 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise mayısta geçen aya göre yüzde 2.9 azalarak 79.18 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Alman kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 6.9 azalırken, alman kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3.4 artış gösterdi.

REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ GERİLEDİ
Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), mayısta bir önceki aya göre 0.3 puan azalarak 109.8 seviyesine geriledi. Merkez Bankası verilerine göre, mayıs ayında bir önceki aya kıyasla 0.3 puan azalarak 109.8 e duştu. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktar, ve mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi artış yönünde etkiledi. Gelecek üç aya ilişkin üretim, toplam istihdam ve ihracat sipariş miktarının yanı sıra mevcut toplam sipariş, sabit sermaye yâtırım harcaması ve genel gidişata ilişkin değerlendirmelerin endeks üzerindeki etkisi ise azalış yönünde oldu. Mevsimsellikten Arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) ise mayısta bir önceki aya göre değişim göstermeyerek 105.7 puan seviyesinde gerçekleşti.

Dünya