Fransa Cannes’da 18 Kasım 2015’te kapılarını açan dünyanın en büyük perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC’e ilgi büyük. Global markalaşma hedefine odaklanan 14 Türk firmasının yer aldığı TurkishBrands Standı ise MAPIC 2015’in açılış saatinden uluslararası yatırımcılardan büyük bir ilgi gördü.

Yoğun saatler geçiren Türk perakende devlerine özellikle Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Rusya, Portekiz, Ukrayna, Polonya, Fas ve İsviçreli avm yatırımcıları ve franchise’lardan büyük bir ilgi var.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarıMAPIC, Fransa – Cannes’da kapılarını açtı. 18-20 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan MAPIC 2015’e uluslararası arenadan büyük bir ilgi söz konusu. Açılışın ilk gününden itibaren büyük bir canlılığın gözlendiği MAPIC 2015’te Türk firmaları da yoğun bir ilgi görüyor.

Türkiye perakendesinin gücünü TurkishBrands çatısı altında sergileyen 14 Türk perakende devi, günün ilk saatlerinden itibaren uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Global bir marka olma hedefine odaklanan ve bu doğrultuda MAPIC’i en önemli uluslararası platform olarak değerlendiren TurkishBrands çatısı altındaki 14 Türk firması, özellikle Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Rusya, Portekiz, Ukrayna, Polonya, Fas ve İsviçreli avm yatırımcıları ve franchise’larından büyük ilgi gördü. MAPIC 2015’in açılış saatinden itibaren söz konusu ülkelerin önde gelen kuruluşlarıyla B2B toplantılar yapan Türk perakende devleri, oldukça yoğun saatler geçiriyor. Uluslararası isimlerle yapılacak B2B sayısının 1.000’i aşması beklentiler arasında. Gösterilen yoğun ilgi, bu hedefe ulaşılacağını ortaya koyuyor.

Diğer yandan global markalaşma hedefinde MAPIC’i en önemli uluslararası platform olarak değerlendirerekTurkishBrands çatısı altında yer alan Türk perakende devi sayısı yüzde 100’e yakın artış göstererek 14’e ulaşmış durumda. TurkishBrands çatısı altında katılım gösteren firma ve kuruluşlar Birleşmiş Markalar Derneği ve Ankara Ticaret Odası’nın katılımıyla Avva, Chakra, So CHIC, Kiğılı, Mavi, Penti, Collezione, Damat Tween, Faik Sönmez, Hatem Saykı, Karaca Porselen ve Mudo isimlerinden oluşuyor.Ayrıca, Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.,Vadistanbul ve Tarık Ediz firmaları da MAPIC 2015’e stant ile katılan isimler arasında yer alıyor.

TÜRK MARKALARI ARANAN İSİMLER ARASINDA
Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı veJLL Türkiye Ülke Başkanı AviAlkaş,MAPIC 2015’te TurkishBrands standına gösterilen ilgiyi, uzak olmayan bir gelecekte dünyanın perakendedeki yıldız şehirlerinde ve yıldızlaşacak şehirlerinde Türk markalarının aranan isimler arasına gireceği yönündeki beklentinin gerçekleşeceğinin kanıtı olarak değerlendirdi.
Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise, TurkishBrands standına gösterilen uluslararası ilginin altını çizdi. Her geçen yıl daha da büyük bir ilgiyle karşılanan Türk perakende devlerinin MAPIC 2015’in de yıldız isimleri arasına girdiğine dikkat çeken Aközer, “Türk ekonomisinin giderek yükselen gücünü ortaya koyabilmek kadar markalarımızın eriştiği üretim ve kalite gücüyle yurtdışına açılımlarına destek olabilmek için bu yıl da pek çok randevu gerçekleştiriyoruz” dedi.

B2B SAYISININ 1.000’İ AŞMASINI BEKLİYORUZ
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, geçen yıl BMD önderliğinde kurulan TurkishBrands standında bu yıl bir araya gelen 14 markanın gördüğü ilginin altını çizen isimler arasında yer aldı. Geçen yıl 520’den fazla B2B görüşme yapan firmaların bu yıl yapacağı görüşme sayısının 1.000’i aşacağına dikkat çeken Kariyo, ayrıca standda gerçekleştirilecekleri kokteyl ve düzenleyecekleri “Türk Ekonomisinin Gizli Gücünü Ortaya Çıkarmak” isimli oturumun da belirlenen hedefler doğrultusunda büyük bir ilgi göreceğini şimdiden gözlemlediklerini vurguladı. Kariyo, şöyle devam etti:
“Geçmişteki tüm krizleri atlatan ve genel seçimi geride bırakmış Türkiye’nin bölgedeki en güçlü ekonomilerden biri olduğunu vurgulayacağız. Ayrıca, perakende sektörümüzün, Türk ekonomisinin güçlü aktörlerinden biri olduğunu anlatacağız. Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye yatırımı sürdürmeye davet edeceğiz, Türk markalarının uluslararası genişleme planlarını ve yurtdışı yatırımlarını aktaracağız.”
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgüde uluslararası AVM yatırımcıları ve franchise’ların Türkiye’ye yönelik ilgisine dikkat çekti. Belgü, şöyle konuştu: “MAPIC, tüm dünyada önemli yer tutan ve henüz Türkiye’ye gelmemiş global markaların kazandırılması ve Türkiye dışında açtıkları mağazalarla globalleşme yolunda ilerlemiş ve aynı yola çıkmak isteyen Türk markalarına destek noktasında oldukça önemli bir rol oynuyor.”

18 KASIM AKŞAMINDA TÜRKİYE, ULUSLARARASI SEKTÖR LİDERLERİYLE BULUŞUYOR
Diğer yandan, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) bu akşam gerçekleştirilecek etkinliğinin de büyük bir ilgi görmesi bekleniyor. Artık MAPIC gelenekselleri arasına giren ve Majestic Otel’de düzenlenecek “TurkeyInvestors Networking Dinner”, Türk markaları ve AVM yatırımcılarını uluslararası sektör liderleriyle bir araya getirecek en önemli etkinlikler arasında yer alıyor.

Diğer yandan, uluslararası yatırımcının dikkatini Türkiye’nin üzerine çekecek iki etkinlik daha söz konusu. 19 Kasım’da gerçekleştirilecek “Türkiye Daha İyi, Daha Hızlı,Daha Güçlü” ve “Türkiye Ekonomisinin Gizli Gücü Ortaya Çıkıyor” isimli oturumlarla Türkiye perakende sektörünün sesinin tüm dünyaya duyurulması bekleniyor. AYD Başkanı HulusiBelgü’nünmoderatörlüğünde gerçekleşecek“Türkiye Daha İyi, Daha Hızlı,Daha Güçlü” isimli oturumda Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Zorlu Yatırım Genel Müdürü Didem Aydın ve uluslararası pazarda gözünü Türkiye’ye çevirmiş Imax Başkan Yardımcısı DolciGiovannikonuşmacı olarak yer alacak.Oturum,19 Kasım’da saat 14:30’da fuar alanında uluslararası firmaların da katılımıyla gerçekleşecek.
Aynı gün gerçekleştirilecek “Türkiye Ekonomisinin Gizli Gücü Ortaya Çıkıyor”moderatörlüğünü ise BMD Başkanı Sami Kariyo gerçekleştirecek. oturumda ECE Project Managament Direktörü Klaus Striebich ve Deloitte Turkey Perakende Başkanı Özgür Yaltakonuşmacıolarak yer alacak. Bu oturumda panelistler, Türkiye’deki yabancı perakende yatırımları, Türk perakende markalarının yurtiçi ve yurtdışı büyümesi, panelin ana başlıkları olacak.
MAPIC 2015’teki en önemli etkinliklerden “MAPIC Ödül Töreni Seremonisi”nde ise Türkiye’denTorunlar GYO,Mall of İstanbul projesi ile En İyi AVM kategorisinde finalist olarak belirlendi