Halen 23 bin gecekondunun bulunduğu Mamak’ta her yıl 4 bin gecekondu, yaklaşık 300 metruk bina yıkılıyor. Yerlerine ise belediye-TOKİ işbirliğinde binlerce modern konut inşa ediliyor..

Kentsel dönüşüm ve yenileme projeleriyle birlikte köklü bir değişimi başlatan Mamak Belediyesi, bir yandan da ilçedeki metruk binaların yıkımını gerçekleştiriyor. 2016 yılı içerisinde Mamak Belediyesi toplam 280 metruk binayı yıktı. Metruk halde bulunan, ilçe halkının can ve mal güvenliğini tehdit eden kullanılamaz durumdaki terk edilmiş yapılar; vatandaşlardan gelen talep ve şikâyetler doğrultusunda tek tek tespit ediliyor ve zabıta nezaretinde yıkılıyor.

“HERKES KÂRLI ÇIKIYOR”
Mamak Belediyesi, ilçede terk edilmiş halde bulunan yapıları gerekli önlemleri de alarak yıkıyor. Özellikle madde bağımlılarının mesken olarak tuttuğu metruk binaların yıkılması mahalle sakinleri tarafından da büyük bir memnuniyetle karşılanıyor. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “İlçe sınırları içerisinde binlerce gecekonduyu hak sahipleriyle anlaşarak yıkan belediyemiz bir yandan da metruk hale gelen binaların yıkımını gerçekleştiriyor. Gecekonduyu temizleyen kentsel dönüşüm, kentsel yenileme projelerimiz ve dev yatırımlarımız sayesinde herkes kazançlı çıkıyor” dedi.

METRUK TARAMASI YAPILIYOR
İlçe sakinleri için büyük bir tehdit oluşturan metruk binalar konusunda vatandaşlardan gelen talepleri doğrudan değerlendirmeye alan Mamak Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler; gerekli incelemeleri yapıyor. Ekipler ayrıca düzenli olarak bölgede taramalar yaparak metruk binaları saptıyor ve yıkımını da hızla yapıyor.

Altıağaç’ta 4 bine yakın konut
Mamak’ta inşası hızla devam eden kentsel yenileme projelerinden Altıağaç-Karağaç-Hüseyingazi kentsel yenileme projesinde de sona yaklaşılıyor. Toplam 3 bin 880 konutun yapılacağı projede çalışmalar etap etap tamamlanıyor. 870 konut ve 12 işyerinin inşaatı büyük bir hızla devam ederken, bin 186 konut, 1 anaokulu, 1 cami ve 1 ticaret merkezinin de ihalesi TOKİ tarafından tamamlandı. Mamak’ta her yıl binlerce gecekondu yıkıldığını dile getiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Mamak’ta yaklaşık 23 bin gecekondu bulunuyor. Biz yılda ortalama 4 bin gecekondu yıkıyoruz. Bu tempoyla devam edersek 2023 yılında Mamak’ta gecekondunun tarih olduğunu göreceğiz. Kentsel dönüşüm çalışmalarında temel prensibimiz, bölge halkıyla değerlendirme yaparak çalışmak. Vatandaş sürece dahil olduğunda çalışmalar daha rahat sürüyor” diye konuştu.

Gülseren Anayurt’ta 4. etap
Mamak Belediyesi ve TOKİ tarafından yaptırılan Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi de etap etap tamamlanıyor. Toplam 437 bin metrekare alanı kapsayan projede 4. etabın ihalesi yapıldı. İhalesi yapılan 4. etap kapsamında 447 konut, 1 lise, 1 ilköğretim okulu ve anaokulu, 1 cami inşa edilecek.

Sabah