İnternette yapılan bir çok aramada Malta vatandaşı olmak isteyenlerin olduğu açıklandı. Peki Malta vatandaşı nasıl olunur?

Malta, yatırım ile vatandaşlık vermek, Malta vatandaşlık satıyor ya da Malta vatandaşlığı kaç para ifadeleri ile bütünleşmiş bir ülke olsa da aslında bu söylemleri geride bırakacak güzelliklere sahip, refah düzeyi yüksek bir Avrupa ülkesidir.

Malta vatandaşlığı 2017 yılında bir rağbet görmüştü ki bu ilgi hala devam ediyor. Malta vatandaşlığı 2018 yılında da bundan sonraki yıllarda da öğrencilerin, iş adamlarının ilgisini çekecek gibi görünüyor.

Malta vatandaşlığı almak için birden fazla sebebiniz var. Eğer bir Avrupa ülkesinde vatandaş olmak istiyorsanız ve Avrupa Birliği fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız; maddi imkanınız da yeterli ise Malta vatandaşlığını Malta’da yatırım yoluyla düşünebilirsiniz. Ancak burada bahsedilen yatırım, düşük bütçeli sıradan bir yatırım değildir.

Yatırımla vatandaşlık programında belirlenen yüksek tutarları karşılamanız gerekiyor.
Malta vatandaşı olmak ülkenin fiziki coğrafi özellikleri yanı sıra birçok güzel özelliği var. malta vatandaşlık şartları 2019

MALTA VATANDAŞLIĞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Muhteşem bir iklim, masmavi kıyılar tek başına yeterli olabilirken; Malta’nın ayrıca suç oranının çok düşük olması, hukuk sisteminin güçlü olması, ilgili ve sevgi dolu bir toplumu, demokratik sistemin tam anlamıyla uygulanıyor olması gibi birçok özelliği vardır.

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olması önemli bir avantaj çünkü vatandaş olduğunuzda Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz girme hakkına da sahip olacaksınız.

Malta vatandaşlığı için belirlenen şartlar, başvuru türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Hali hazırda Malta olmanız ya da başka bir ülkede olmanız; Malta’da çalışıyor ya da işsiz olmanız, eğitim almanız gibi birçok detaya göre farklı şartlar sunulabiliyor.

MALTA VATANDAŞLIĞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Malta vatandaşlığına başvuru yapabilmek için öncelikle 18 yaşında olmanız gerekiyor. Eğer 18 yaşından küçükseniz ve eğitim amacıyla ülkeye gidip vatandaşlık alma niyetiniz varsa aile büyükleri, yasal varisler başvuru sırasında yanınızda olması gerekiyor.

Yasal geçmişinizin temiz olması başvuru şartları içinde en önemlilerinden çünkü Malta düşük suç oranı çizgisini bozmak istemiyor. Malta oturma izni ile ülkede yasal olarak bulunan kişiler, 5 yıl boyunca ülkede yaşadıktan sonra yatırım yaparak vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Malta vatandaşlık şartları 2018 ve sonraki yıllarda değişiklik yapmak üzere yeniden belirlenebilir. Bu nedenle güncel durum için konsolosluk ya da elçilik ile iletişime geçmelisiniz.

Başvuru durumuna göre ilave şartlarda örneğin yatırım yoluyla başvuru yapacaksanız; 12 Malta’da oturum, yatırım için gerekli minimum miktarı sağlama gibi şartları yerine getirmelisiniz. Nasıl Malta vatandaşı olunur?

Evlilik başvurularında, yetkililer evlilik gerçekleştikten sonra belirli bir süre, oturma izni dahilinde Malta’da oturum yapılmış olmasını belirtmektedir.

Malta vatandaşlığına başvuru yapmak için başvuru türünüze göre çeşitli belgeler hazırlamanız gerekir. malta vatandaşlık şartları 2019

Başvuru yapan herkesin pasaportu ve pasaport sayfalarının kopyası, adli sicil kaydını gösteren belgesi, nüfus kayıt belgeleri, ailecek başvuru yapacaklarda tüm aile bireylerine ait nüfus kayıt belgeleri, vatandaşlık başvuru formu başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Başvuru dosyanıza fotoğraflarınızı da ilave etmeyi unutmamalısınız.

Malta, uygun şartlar sağlandığında çifte vatandaşlık için izin vermektedir. Hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülke de çifte vatandaşlığa izin veriyorsa her iki ülkeden aldığınız vatandaşlıkla, çifte vatandaş olarak yaşamaya devam edebilirsiniz.