İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Mali Şube Ekipleri bu sabah maket üzerinde konut satışı yapan bir şirketin sahibi ve yöneticilerine yönelik operasyon yaptı.
Esenyurt ve Tuzla’da teslim etmesi gerekin yüzlerce konutu bulunan şirketin Makrom Yapı olduğu öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan isimler arasında Makrom Yapı’nın sahibi Lütfü Bakırcı’nın da olduğu öğrenildi.

Maket üzerinde satışa yapılan konut sayısı 700 olarak ifade ediliyor. Habertürk.com.’da yer alan Nihat Uludağ imzalı haberde göre ise 17 kişinin gözaltına alındığı operasyonda gözaltı kararı verilen kişi sayısı 24.

Şüpheliler projesi bile olmayan evlerin satışını yaparak milyonlarca lira dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor.

Hurriyet.com.tr’nin edindiği bilgilere göre ise söz konusu operasyon Makrom Yapı Limidet Şirketi’ne yönelik gerçekleştirildi. Şirketin, Esenyurt ve Tuzla’da inşaa ettiği konutlar uzun bir süreden beri tamamlamayı bekliyordu. Makrom Yapı’dan ev alan kişiler geçtiğimiz aylarda savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu.
MAĞDURLAR ŞİKÂYET ETTİ
Bir kısım mağdur adına 4 ay kadar önce Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirten Av. Orhan Boran, söz konusu operasyonun da bu suç duyurusu sonrası yapıldığını kaydetti. Gözaltına alınma kararı bulunan isimler arasında Makrom Yapı’nın sahibi Lütfü Bakırcı’nın yanı sıra şirket yöneticileri E.T ve A.T. ve arsa sahibi A.K. ile M.K. kardeşlerin de bulunduğu kaydedildi.

Hürriyet