Zorlu Gayrimenkul tarafından inşa edilen Levent 199, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen “LEED Gold” sertifikası almaya hak kazandı.
Levent 199, farklı mimari yapısı ve bünyesine kattığı yeniliklerle benzerlerine oranla çıtayı yükseltti.Levent 199, on bin metrekare yeşil alanıyla da çevre dostu bir bina olduğunu kanıtladı. Alan içerisinde ayrıca elektrikli otomobil parkı, bisiklet parkı bulunuyor.
Yeşil bina anlayışından yola çıkan tasarımda sürdürülebilirlik desteği ile enerji ve su tüketimlerinin minimum düzeyde tutuluyor.Bu amaçla da atık su teknolojileri yardımıyla yağmur sularının tekrar kullanımı sağlandı.Ayıca en verimli su armatürleri kullanılarak su tüketimi en aza indirildi.
Bina dışında da yüksek performanslı dış cephe sisteminde kullanılarak maksimum doğal gün ışığı ile çalışanlar için uygun ışık yaratıldı böylece aydınlatma için harcanan enerji tüketimi azaltıldı.Dış yüzeyin izalosyon gücü artırılarak ısıtma ve soğutma için harcanan enerji miktarı azaltıldı.Binadaki enerji harcayan tüm sistemler, LEED tarafından belirtilen uluslararası devreye alma ve test prosedürlerine uygun olarak denetlendi. Sistemin performans kriterlerine uygun olarak çalışması sonucu enerji harcamasının da maliyetinin azaldığı görüldü.
Levent 199 yapılırken de inşaat atıkları ayrıştırılarak geri dönüşüm sağlandı.
Ayrıca iç mekan temizliği için ana girişlerde yağışlı günlerde kulanılmak üzere ve yeşil bina kriterlerine uygun şekilde paspaslar tasarlanarak, havalandırma sisteminde kullanılan filtreler minimum F7 seviyesinde seçildi
LEED kapsamında projelerde sağlanan verimlilik koşulları fazlasıyla sağlandığı için çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan LEED sertifikasını Levent 199, sertifikayı almaya hak kazandı.
Ayrıca tüm bunların yanında üstün performans puanlarına ek olarak, “Sürdürülebilir Peyzaj Planlaması” ve “Yeşil Bina Bilinçlendirme” konularında puanlar kazanılmıştır.