Kuşadası’nın en güzel sokağı olarak bilinen Tarihi Kaleiçi’ndeki Cephane Sokağ’ın özünü koruyarak güzelleştirme kararı alındı.
Yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken sokağın yeni projeyle, Kuşadası’nın en güzel sokağı olması hedefleniyor. Projeye dair Belediye Başkanı Özer Kayalı ve sokak esnafı bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundular. Sokağın geleceğinin konuşulduğu toplantıya belediyenin ilgili birim amirleri, Cephane Sokak komisyonu üyeleri, projenin gönüllü mimarı, esnaflar ile Belediye Başkanı ve meclis üyeleri katıldı. Toplantının sonunda Pekcan Grup’la çalışma kararı alan katılımcılar,sokağın turizm sezonuna yetiştirilmesi konusunda görüş birliğine vardı.

Sokağın yapısına müdahale edilmeyeceğinin altını çizen Belediye Başkanı Özer Kayalı, “Cephane sokağın örnek sokak olması için çalışmalara başladık. Şimdilik alt yapıya dokunmayacağız. Büyükşehir Belediyesinin gelecek yıl su isale hatlarını yenileme ile ilgili bir projesi var. Cephane sokak ile ilgili daha önceden Anıtlar Kurulu’ndan da onaylı projeler var. Bunlara sadık kalmak gibi bir zorunluluğumuz var. Biz de bölge esnafıyla birlikte Kuşadası’nda inşaat sektörünün lider firmalarından olan Pekcan Grup’a projeyi uygulaması için yetki verdik. Pekcan Grup’un daha önceden gerçekleştirdiği projeler seçimimizde büyük rol oynadı.“ dedi.

Projeyle ilgili konuşan Pekcan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Pekcan: “Kuşadası Belediyesi örnek sokak çalışmasında Cephane Sokak’ı yerli ve yabancı turistlere yaz kış hizmet verebilmesi için örnek cadde olarak belirledi. Tarihi dokuya uygun gerçekleştirilecek olan sokak güzelleştirme projesinde,Kuşadası Belediyesi esnaf ile birlikte karar verip bizi tercih etti.Biz de Pekcan Grup olarakbu durumdan gurur duyduk. İnşaat sektöründeki tecrübemizle bu projenin altından başarılı bir şekilde kalkacağız. Şu anda dış cephe tadilatımız ve bir kaç dükkanda da çalışmalarımız başladı. Ayrıca isteyen esnaflara planlanan projeyi verip, kendi imkanlarıyla yapma fırsatıda tanıyoruz. Bu projeyle Cephane Sokak, ülkemizde turizmin önemli bölgelerinden biri olan Kuşadası’nın en gözde mekanlarından birisi olacak.” dedi.