Piyalepaşa İstanbul’a başlarken hak sahiplerinden ilginç talepler aldıklarını belirten Polat, “Kötü niyetlileri frenleyecek yeni dönüşüm yasası lazım” dedi.

Polat Holding Başkanı Adnan Polat, 82 dönüm arazi üzerinde başlattıkları Piyalepaşa İstanbul projesinde sürpriz engellerle karşılaştıklarını ve bu engellerde kimseyi kırmadan yürümek istedikleri için yavaş ilerlediklerini söyledi. Beyoğlu bölgesinde sadece mekansal değil, sosyal, kültürel ve ekonomik bir dönüşüme de öncülük etmeyi ve modern bir yaşam alam yaratmayı hedeflediklerini belirten Polat, yaklaşık bir ay önce temel atma töreniyle inşaata başladıklarım hatırlatarak, “Bu projede hak sahiplerinden hiç aklımıza gelmeyecek engellerle karşılaştık” dedi.

İMAMIN 4 EŞLİ İLGİNÇ HESABI
Polat, karşılaştıkları en ilginç sorunlardan birini şöyle aktardı: “Holding bünyesindeki Piyalepaşa Gayrimenkul Geliştirme Yatırımı ve Ticaret Genel Müdürü Kaan Yücel, 5 katil 10 daireli bir apartmanda 9 dairedeki hak sahipleriyle anlaştıklarım ama birisinin ille de benimle görüşmek istediğini söyledi. Kendisi mahallenin imamı imiş. İmamı ofise davet ettim. Eşiyle birlikte geldi. İmam efendiye ‘Elini vicdanına koy. Senin daire gerçekte ne kadar eder’ diye sordum. 120 lira civarı eder dedi. Ağzından bu değeri alınca biraz rahatladım ve bu sorunu kolay aşabileceğimizi düşündüm. Ve dairesine ne kadar istediğini sordum. Cevabı 1 milyon lira oldu. Afalladım… İmam efendi, ‘120 bin lira değer biçtiğin evine 1 milyon lira istiyorsun. Olacak iş mi? Bu rakamı nereden buldun’ diye sordum. Duyduklarım daha ilginçti. İmam oturduğu yerden eşini göstererek, ‘Bu benim hanımım. Diğeri de evde. Dinimiz 4’e kadar müsaade ediyor. 4 hanımı hesaba katıp 1 milyon lira istiyorum’ dedi. Ben de bu sözler üzerine zoraki tebessümle ‘Ne yani, dinimiz 6 eşe müsaade etseydi, aynı daireye 1.5 milyon lira mı isteyecektin’ deyip pazarlığı o an kestim.” Şehrin merkezinde yer alan Piyalepaşa İstanbul’un ulaşım açısından da avantajlı konumda olduğunu belirten ve bu proje için engelleri birer birer aşarak yürüdüklerini vurgulayan Polat, “Sonunda imam efendiyle de anlaşma sağladık” dedi ancak ödedikleri fiyatı söylemedi.
Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel’in de sözlerinden anladığımız kadarıyla, imama istediği 1 milyon lira verilmedi. Ancak, rakam dairenin gerçek değeri olan 120 bin liranın üzerine çıkarılmak zorunda kalındı.

20 SANTİMETRE İÇİN 24 KİŞİ
Kaan Yücel de, Adnan Polat ile birlikte katıldığı sohbet ortamında Piyalepaşa’da karşılaştığı ilginç hak sahibi öykülerinden birini şöyle anlattı: “Bazı konutlarda haklar o kadar bölünmüş ki, bir binadaki dairenin 20 santimetrekaresi için bizimle görüşmeye gelen hak sahipleri tam 24 kişiydi. İlginç bir durumdu bizim için de. 20 santimetrekarelik hak mı olur diyorduk.” Bu minik hak sahipleri ile nasıl anlaştıkları sorumuz üzerine Yücel, “Anlaşmak zor. Onlara yapacağımız konutlardan birinden hisse vereceğiz. O dairedeki yeni hisse sahipleri daha soma satışa çıkarıp, nakite dönerler. Parayı haklarına düşen ölçüde paylaşırlar” karşılığını verdi. Adnan Polat da kentsel dönüşümdeki aksaklıklara değindi ve “Aslında kentsel dönüşümle ilgili yasa çok iyi hazırlanmıştı. Biz kendimiz yazmaya kalksak, herhalde başlangıçta aynısını yapardık. Yalnız, uygulamada yasayla ilgili yeni ihtiyaçjar ortaya çıkıyor. Bunları dikkate alıp ekleme ve düzeltmeler yapmak gerekiyor” dedi. Polat sözlerini şöyle tamamladı: “Kentsel dönüşümde, vatandaşı evinden kanun gücüyle çıkarmak istemiyoruz. Ne yapıp edip, anlaşmaya çalışıyoruz. Yalnız kanun, kötü niyetli hak sahibini de, kötü niyetli yatırımcıyı da frenleyecek şekilde olmalı.”

800 milyon dolarlık çocuk parklı proje
ADNAN Polat, sohbetimizin bir bölümünde kızının Atina’da yaşadığım belirterek, konut projelerinde çocuk parkı ihtiyacım torunu sayesinde daha iyi fark ettiğini vurguladı. Polat, “Kızım çocuğunu her gün evinin yakuundaİd parka götürüyor. Torunum parkta oynarken fotoğrafını çekip benimle paylaşıyor. Bu benim de hoşuma gitti.

Şimdi projelerimizde her uygun bulduğum alana çocuk parkı koyduruyorum. Bizim çocukluk yıllarımızda sokaklar oynamaya müsaitti. Şimdi çocuklar binaların içine hapsoluyor” dedi. Toplam 800 milyon dolarlık Piyalepaşa projesindeki yeşil alan planına da değinen Polat, “Piyalepaşa’da 82 dönümlük alanın 30 dönümü yeşil alan olacak” dedi.

Sözcü