Bakan Albayrak, “Türkiye enerji sektörü açısından devrim niteliğinde bir günü yaşadık. Birileri ne derse desin, hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın 2016 yılı Ekim ayında müjdesini verdiği ve “çılgın proje” olarak adlandırdığı Konya Karapınar’da kurulacak bin megavatlık Güneş Enerjisi Santrali’nin yarışının galibi belli oldu. 1 kWh başına 8 Dolar/Cent ile başlayan açık eksiltmeyi, 6,99 Dolar/Cent ile Kalyon- Hanwha grubu kazandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ihalenin ardından düzenlediği basın toplantısında söz konusu projeyi “çılgın proje” olarak adlandırdı ve yenilenebilir kaynaklarda çok kritik bir kavşak olan güneş enerjisinde çok önemli bir adım atıldığını ifade etti. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’ye çağ atlatacak dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi sahası için düzenlenen Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) yarışına dünyanın önde gelen enerji firmalarının da içinde yer aldığı 4 konsorsiyum katıldı. İhaleye Limak-CMEC- Haeron Solar Ortak Girişim, Kalyon-Hanwha Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişimi, AKC Güneş Ortak Girişim Grubu teklif verdi.

EN DÜŞÜK TEKLİF

Yarışmayı başlatan Komisyon Başkanı ve Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan alım tavan fiyatının 8 dolar/cent olduğunu açıkladı. Yarışma toplam 19 tur sürerken, 5. turda Limak-CMECHaeron Solar Ortak Girişim, 6. turda ise Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişimi çekildi.
Yarışma daha sonra Kalyon-Hanwha Grubu ile AKC Güneş Ortak Girişim Grubu arasında devam etti. AKC Güneş Ortak Girişim Grubu 18. turda son olarak 7,05 Cent teklifte bulundu. Bunun üzerine Kalyon-Hanwha Grubu ile AKC Güneş Ortak Girişim Grubu da 7,01 Cent teklif etti. 19. Turda AKC Güneş Ortak Girişim Grubu’nun çekilmesi üzerine, Komisyon Başkanı Tarcan’ın jest talebi üzerine Kalyon-Hanwha Grubu son teklifini 6,99 Cent olarak açıkladı.

DÜNYA İLE REKABET EDECEĞİZ

Bakanı Albayrak basın toplantısında, Türkiye’nin önümüzdeki dönemine ışık tutacak bir projenin hayata geçeceğini söyledi. Farklı ülkelerden gelen yatırımcıların kıyasıya bir yarışına şahitlik edildiğini belirten Bakan Albayrak, “Bu ihalenin sonunda Kalyon-Hanwha Grubu kilovatsaat başına 6,99 centlik fiyatla hem Türkiye yenilenebilir enerjisi açısından hem bölgede güneş enerjisi ve piyasası açısından çok büyük bir yatırım taahhüdü ile kazanan grup oldu” şeklinde konuştu. Albayrak şunları söyledi: “Bu devrim niteliğindeki ihale sonunda çıkan resmin hem Türkiye, hem piyasalar hem de yatırımcı için hayırlı olmasını diliyorum. Burada 1,3 milyar doları aşacak bir yatırımın ötesinde, artık Türkiye’de güneş enerjisinde teknoloji üreten, Ar-Ge yatırımını da yaparak hem iç piyasaya hem de bölgeye ihraç edilecek bir sürecin de başlangıcına şahitlik etmiş olduk. Bu alanda, Türkiye’nin dünya ile rekabet edebilecek bir enerji sektörünün önünün ardına kadar açıldığını düşünüyorum çünkü önümüzdeki aylarda benzer bir ihaleyi inşallah rüzgar enerjisinde de yapacağız. Türkiye’de bu ve benzeri yatırımların teknoloji ile gelişmesi büyüyen Türkiye idealine çok önemli hizmetler edecek. Bugün itibarıyla, güneş enerjisinin çılgın projesi diyeceğimiz ve dünya üzerinde kurulu en büyük fotovoltaik saha dediğimiz bin megavatlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu tarz, büyük bir yatırım Türkiye ekonomisinin, Türkiye enerji sektörünün büyüklüğü açısından da çok önemli bir mesaj veriyor. Bugünkü ihaleyle maliyet 6,99 cente, neredeyse üçte bir fiyata düşerek de tarihi bir resmi ve başarıyı ortaya koyuyor.”

GÜVENİ GÖSTERDİ

İhale sonrasında ortaya çıkacak proje ile Türk milletinin en son teknolojiyi takip edebileceğini aynı zamanda da uygun maliyetli enerjinin kazandırılacağını aktaran Albayrak, bu sonucun Türkiye’nin geleceğine olan güvenin dünyadaki küresel platform çerçevesinde ortaya konulmasında dolayı da ayrıca memnun olduklarını dile getirdi. Albayrak, Türkiye’yi büyütmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Bugün, kömürden sonra, güneşte de dünyada sayılı bir yatırımı da Türkiye’ye kazandırmış olmaktan dolayı büyük bir gurur ve onur duyuyorum milletim adına. Bu yatırım bin 500’e yakın istihdam oluşturmasının dışında, Türkiye’yi bu teknolojilerde ve gelişen sanayide önemli bir yere taşıyacaktır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE OLAN GÜVENİ GÖSTERDİ”

İhaleyi kazanan Kalyon Holding Enerji Grubu Başkanı Murtaza Ata, ihalenin Türk ekonomisi açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, “Hanwha Q Cells şirketinin Türkiye’de bu yatırıma giriyor olmasını Türkiye’nin geleceğine olan güvenini göstermesi açısından çok önemsiyoruz” dedi. Ata, ihalenin, Bakanlığın özellikle son bir yıldır üzerinde durduğu enerjide dışa bağımlılığın azaltılması yönünde çok önemli bir adımı olduğunu söyledi. Ata, enerjide dışa bağımlığının daha da azalacağını umut ettiklerini ve pazar açısından Türkiye’nin pozisyonunun oldukça ideal olduğunu anlattı. Hanwha Q Cells Türkiye Genel Müdürü Ho Woo Shin ise Türkiye ekonomisine inançlarının tam olduğunu söyledi.

Yeni Asır