Merkez Bankası tarafından Nisan 2017 dönemine ilişkin açıklanan konut fiyat endeksi konutta kaybedenin olmadığını gösterdi.

En fazla kazanç Çanakkale ve Balıkesir’de gözlendi. Her iki ilde 100 bin liralık konut bir yılda 120 bin 672 lira oldu. Bu illeri Edirne, Bursa ve Eskişehir izledi.

Gayrimenkul yatırımcısı bu yıl da kazanmaya devam etti. Merkez Bankası verilerine göre konut fiyat endeksi bir yıllık sürede Türkiye genelinde yüzde 11,17 arttı. Aynı dönemde reel olarak artış yüzde 0,63 oldu. İl bazında en fazla artış yüzde 20,67 ile Balıkesir ve Çanakkale’de gözlendi. Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, Çanakkale`nin konut fiyat endeksinin artışında iki faktör olduğunu belirtti. Çanakkale göç aldığı için emlağa talebin fazla olduğunu belirten Dara, Çanakkale`de arsaların da sınırlı olduğunu söyledi. Çanakkale’yi getiride yüzde 18,64 artışla Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, yüzde 18,28 artışla Bursa, Eskişehir, Bilecik izledi. Çanakkale’de gecen yıl 100 bin lirasını konuta yatıran parasını 120 bin 672 liraya, Edirne’de konuta yatıran 118 bin 646 liraya, Eskişehir’de ise 118 bin 288 liraya çıkardı.

İSTANBUL’DA ARTIŞ YÜZDE 9,77

Bu yılın Nisan ayı ile geçen yılın nisan ayı karşılaştırmasında İstanbul yüzde 9,77’lik artışla dikkat çekti. İstanbul’da konut alıcısı 100 bin lirasını 109 bin 772 liraya çıkardı. Rakam Ankara’da 109 bin 349 lira oldu.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar ile ivme kazanan gayrimenkul sektörünün, getiride de yatırımcısına kazandırdığını söyledi. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 artış kaydettiğini hatırlatarak, sektörün hız kaybetmeden büyüdüğünü aktardı.

İZMİR ÖNE ÇIKTI

Üç büyük il içinde en fazla artış bir yıllık periyotta İzmir’de gerçekleşti. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre ise İzmir’de yüzde 16,46 yükseldi. ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

Yaz mevsimiyle birlikte yazlık piyasasının da hareketlendiğini belirten Atalay, “Bölgesel olarak konut satışlarına bakıldığında İzmir’in olumlu bir grafik izlediğini görüyoruz. Özellikle ilk konutunu almak isteyen profil dikkate alındığında 360 bin ve 500 bin lira arası arzlarda talep daha hızlı karşılık buluyor” dedi. Satılık gayrimenkul fiyatlarının ve arsa maliyetlerinin yüksek seyrettiğine dikkat çeken İzmir ERA Dia brokerı Özgür Özatağan, yüksekliğin özellikle Mansuroğlu ve Kazım Dirik mahallerinde görüldüğünü vurguladı.

İKİNCİ ELLER DE ARTIYOR

Yeni olmayan konut fiyat endeksi de nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,42 arttı. Üç büyük ilin metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatları incelendiğinde İstanbul’da 3 bin 713,04 lira, Ankara’da bin 639,27 lira ve İzmir’de 2 bin 371,51 lira olduğu görüldü. İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, Türk halkı için gayrimenkulün her zaman iyi bir yatırım aracı olduğunu kaydetti. Çulhalık, “Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile canlanan gayrimenkul sektörü, hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının kazançlı çıkmasını sağlıyor” dedi. Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy da satışların yaz sonu itibariyle yükselişe geçeceğini kaydetti.

Türkiye