Yeni dönemde konut sektöründe proje üreten inşaat şirketlerinin güvenilirliği ön planda olacak. Projesini zamanında teslim eden, örnek daireye uygun yapan, taahhüt ettiği metrekareleri teslim eden firmalar sektörde oldukça ayrışacaklar…

emlakmetrekare.com Yayın Direktörü Eyüp İyigün konut sektörünü değerlendirirken, konut alıcıların önerilerde bulundu. Konut sektörünün 5-6 aydır sakin geçtiğini ancak okulların açılmasıyla sektörün yeniden hızlandığını söyleyen İyigün, “Yaklaşık olarak günde 2 veya 3 tane lansman yapılıyor. Çok ciddi sayıda ve ciddi şekilde önemli projeler basına tanıtılıyor. Bundan sonra konut sektöründe geçmişte kalan durgunluğun hareketlilikle aşılması bekleniyor” dedi.

Firmaların lansman dönemlerine çok önemli fiyat avantajlarıyla ve cazip koşullarla çıktıklarını, alıcılar için en uygun ve en iyi şartları sunmaya çalıştıklarını belirten İyigün, konut alıcılarının bu fiyatları ve avantajları iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Konut sektöründe 2011 ile 2015 arasındaki yıllar ile şimdi arasında farklılıklar olduğunu değinen İyigün, “2011-2015 yılları arasında konut sektöründeki şirketler her ürettikleri konutları sattılar. Hatta maketten konutlar satıldı, ruhsatlar alınmadan satıldı. 2011-2015 dönemini farklı değerlendirmek gerekiyor. O dönemde konut alınması için koşullar çok uygundu. Konut kredi faiz oranları 0,50-0,60 oranlarındaydı. İstanbul’daki ulaşım projelerinin yapılacağı lokasyonlar açıklanıyordu ve bu lokasyonlara ilgi artıyordu. Metrekare fiyatları markalı konut projelerinde bile 2 bin – 3 bin TL civarındaydı. Hem enflasyonun düşük çıkması, hem faizlerinin düşük olması ve bu saydığım maddeler üst üste eklenince o dönemde ciddi konut satışları gerçekleşti. Konut sektörü ivme sağladı ve Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarına etki sağladı” diye konuştu.

2017 yıllarına gelindiğinde koşulların tamamen değiştiğini vurgulayan İyigün, “2011-2015 yılları arasındaki faiz oranları bugün yüzde 1, yüzde 1,20’nin üzerine çıktı. Mevduat faizleri yükselmeye başladı. Enflasyon yüzde 10 civarında. Ulaşım hatlarının prim etkisi azaldı. Fiyatlarda çok önemli bir seviyeye geldi. Bu fiyatlar Türk halkının alım seviyesinin üzerinde kalıyor” dedi. İyigün, bu yüzden şirketlerin bir alternatif arayışı içerisine girdiklerini söyledi.

İnşaat maliyetlerinin çok arttığını ve proje lansmanlarında maliyetin yüzde 50’sinin arsadan kaynaklandığının belirtildiğini söyleyen İyigün, “Arsa payı yüzde 50’yi bulduğunda ve üzerine inşaat maliyetleri konulduğunda zaten konutların maliyet fiyatları yükseliyor. Şirketler bu dönemde uygun fiyatlarla, uygun koşullarla satmayı deneyeceklerdir” diye konuştu.

Konut sektöründe en önemli kriterlerin başında güvenin geldiğini belirten İyigün, “Bu zamanda konut alınan, tercih edilen projelerin, örnek dairelere uygun, vadedilen metrekarelerde ve zamanında teslim edilmesi çok önemlidir. Bütün konut alıcılarının buna dikkat etmesi gerekiyor. Konut alıcılarının alacağı konutun hangi firmanın yaptığını incelemeleri gerekiyor. Bu firmaların yapmış olduğu projeleri iyice araştırdıktan sonra, karar vermeleri gerekiyor. Bu bilgilere de emlak haber sitelerinden ulaşabilirler. Tüm haberleri değerlendirip, fikir edindikten sonra soruşturup bu önemli kararı vermelidirler” dedi.

Konut alıcılarına tavsiyelerde bulunan İyigün, yatırım içinde, yaşam içinde konut alırken, firma seçiminin ve fiyatların çok önemli olduğunu söyledi. İyigün, konut alıcılarına kampanyaları da iyi bir şekilde değerlendirmelerini önerdi.