Manisa Girişimci Müteahhitler Derneği (MAGİD) Başkanı Aslan Yılmaz, inşaat sektörünün demirde yaşanan fiyat artışı ve faizlerin yüzde 1’in altına düşmemesi nedeniyle sıkıntı çekildiğini açıkladı.
Manisa Girişimci Müteahhitler Derneği (MAGİD) Başkanı Aslan Yılmaz, inşaat sektörünün demirde yaşanan fiyat artışı ve faizlerin yüzde 1’in altına düşmemesi nedeniyle sıkıntı çekildiğini açıkladı. Yılmaz, geçen ay önce tonu 1150 lira olan demirin 1800 liraya yükseldiğini belirterek, düzenleme yapılmasını istedi.

SEKTÖR FAİZ DÜŞÜŞÜNÜ BEKLİYOR

MAGİD Başkanı Aslan Yılmaz, faiz oranları nedeniyle konut sektöründe daralma görüldüğünü anlatırken, şöyle dedi: “Bankalar kredi vermemek için elinden geleni yapıyor. Sektör faizlerin yüzde 1’in altına inmesini bekliyor. Şuanda faizler yüzde 1.10-1.20 arasında değişiyor. İnsanlar konutları çoğunlukla kredi ile alıyor. Faizlerin yüksek olması bizi ciddi oranda etkiliyor. Hem inşaatçı hem de ev alacak kişiler temkinli. Aslında konut alınabilecek bir dönem. Çünkü konut kredileri düştüğünde buna paralel olarak konut fiyatlarında yükselme olacak. Ev alacak kişi şimdi kredi kullandığından yarın kredi oranları düştüğünde yeniden yapılandırma yaptırıp faizi düşürebilir. Ama konut kredisi düştüğünde bu fiyatlara konut bulunamayabilir.”
Taraf