Özyurtlar Holding, Cihan İnşaat ve Bahaş Holding yönetim kurulu başkanları konut sektöründe satışları değerlendirdi…

 

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Bu sonuç sürpriz olmadı”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt açıklana rakamların sürpriz olmadığını söyledi. Özyurt, konuyla ilgi şu değerlendirmede bulundu; “TÜİK, eylül ayı konut satış rakamlarına baktığımızda Türkiye genelinde konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artarak 140 bin 298 olduğunu görüyoruz. Bu, beklediğimiz bir sonuç… Taksitlerin 2019 yılına ertelenmesini esas alan ve eylül ayı itibariyle başlatılan ‘konutta üçüncü seferberlik kampanyası’nın da etkisiyle satışların önümüzdeki dönemde daha fazla artış göstereceğini öngörüyoruz. Konut, her zaman daha fazla getirisi olan güvenli bir limandır. Bunu bilen yatırımcı günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değil, konutun güvenli liman olduğu bilinciyle yatırımını sürdürüyor. Bu nedenle bu ivmenin önümüzdeki aylarda da büyüyerek devam etmesini bekliyoruz.”

 

Ertuğrul Yavuz Pala / Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: “Devlet desteğinin devam etmesi önemli”

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Pala, konuyla ilgili şunları söyledi; “Rakamlar sevindirici. TÜİK rakamları bize ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün, bu yıl sonuna kadar büyümesini sürdüreceğini gösteriyor. Özellikle büyük şehirlerde konut sektörünün canlılığını koruduğunu, yatırımların hız kesmediğini istatistiksel verilerde de görüyoruz. Yaz aylarında mevsimsel nedenlerden ötürü yaşanan satıştaki düşüş, eylül ayında okulların da başlamasıyla yükselişe geçti. Ekim ve kasım aylarında da konut satışları artan bir grafik gösterecektir. En güvenilir ve ciddi prim getirisine sahip olan gayrimenkul, yine en iyi yatırım aracı olacak. Öte yandan; yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.”

 

Abdüssamet Bahadır/ Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: “Artış, önümüzdeki aylarda da devam edecek”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, konut satışlarındaki artışın önümüzdeki aylarda da devam edeceğini ifade etti. Bahadır konuyla ilişkin şu ifadeleri kullandı; “Birçok sektöre mal ve hizmet talebi oluşturan inşaat sektörü büyümeye devam ediyor. Rakamlar çok sevindirici. TÜİK rakamlarına baktığımızda ekim ve sonrası aylarda da konut satışlarının artarak devam edeceğini tahmin edebiliyoruz. Ülkemizde istikrarın sürmesi ve inşaat sektörünün de devlet tarafından desteklenmeye devam etmesi; gayrimenkul sektörünün de canlılığını uzun süre devam ettirmesini sağlayacaktır. Biz de ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz. Biz faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerdeki yatırımlarımıza önümüzdeki dönemlerde de ara vermeden devam edeceğiz.”