Emlak Endeksi “Şubat” ayı raporuna göre, Türkiye’de konut fiyatları geçen yılın aynı ayından bu yana yüzde 8.97 arttı.

Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks aylık sonuçları açıklandı.

Rapora göre, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1.10; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.97 artış gerçekleşti.

Şubat ayında Denizli’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.09 artarken Denizli fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Yalova, yüzde 0.73 ile konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.10 artış; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5 artış gerçekleştirdi.

Şubat ayında Aydın’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.01 artarken Aydın kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde yüzde 2 ile Afyonkarahisar konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir olarak belirlendi.

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun’da ölçüldü.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.46 artış görüldü. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.79 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 73.30 artış gerçekleşti.

Endeks, aynı ay içinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.61; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.06 arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

Vatan