KİPTAŞ ürettiği kentsel dönüşüm projeleri ile kenti dönüştürmeye devam ediyor. Bugün Loca Mahal projesi için bir lansman düzenlendi. Projedeki 440 konut satışa çıkarıldı.

 

Bugüe kadar bir çok konut ve sosyal projelere imza atmış olan KİPTAŞ kentsel dönüşümde yine önemli projelere imza atarak, Zeytinbunu’nda kentsel dönüşüm projesi inşa ediyor. Eski Bozkurt fabrikasının tam karşısında Perdeciler Caddesi diye bilinen bölgede yeni bir konut projesi geliştiriyor. Kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçirilen projede satışlar bugün başladı. Yerinde dönüşüm ile halkı bölgeden uzaklaştırmadan konut üreten KİPTAŞ, toplamda 1262 konut inşa ediyor. Ancak 440 konut satışa sunuluyor. Geri kalan daireler ise hak sahiplerine teslim edilecek.

Bugüne kadar ürettiği 75 bin konutla adından söz ettiren KİPTAŞ, 36 bin metrekare arsa alanı üzerindeki 20 bloklu projesi için düğmeye bastı. Bugün satış ofisinde projenin tanıtımı için bir lansman düzenlendi. Lansmana KİPTAŞ Genel Müdür İsmet Yıldırım ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın katıldı.

 

Metrekaresi 5 bin 750 lira

Loca Mahal projesinde dairelerin metrekare fiyatları 5 bin 750 liradan başlıyor. Projede 2+1 konutların fiyatları ise 645 bin liradan başlangıç gösteriyor.

 

Şehrin merkezinde

Çeşitli ödeme seçeneklerinin yer aldığı proje lokasyon açısından oldukça avantaj sağlıyor. Metro, metrobüs, Avrasya Tüneli, Havalimanı, Otogar gibi önemli ulaşım araçlarına yakınlığı ile bilinen bölgede geliştirilen konut projesinde 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri mevcut. Projede konutların büyüklükleri 119 metrekare ile 208 metrekare arasında farklılık gösteriyor.

İçinde bir çok sosyal olanağın bulunduğu projede satışlar başladı.

 

100 metrekare daireye 75 metrekare

Hiç para almadan yerinde dönüşüm ile gerçekleştirilen Loca Mahal projesinde hak sahipleri ikna edilerek, örneğin 100 metrekarelik daireye 75 metrekare daire vererek, üzerine de para almadan yeni konutlar veriliyor.

 

Zeytinburnu’nda 17 yıldır kentsel dönüşüm var

Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm projelerini anlatan Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Zeytinburnu’nda 17 yıldır kentsel dönüşümün devam ettiğini belirtti. Zeytinburnu’nun eskiden kimsenin yaşamak istemediği bir yer olduğunu belirten Aydın, belgenin şuan en pahalı ilk ilçenin arasına girdiğini söyledi. Aydın, ‘Kentimizi depreme hazırlamak, refah bir yaşam ve kültürel değerlerimizi açığa çıkarmak için yapıyoruz kentsel dönüşümü’ dedi.

 

‘1999 öncesi yapıların büyük çoğu çürük’

Deprem kuşağında oturduğumuzu ancak kentsel dönüşüm ile sıfır yapılarda oturabileceğimizi belirten İsmet Yıldırım, kentsel dönüşümün önemini vurguladı.

 

‘Kentsel dönüşümde müteahhitlerin kar marjını düşürmesi gerekiyor’

Kentsel dönüşümün hayati açıdan çok önemli olduğunu ve kamu desteğinin yanında müteahhitlerinde kar marjlarını düşürmesi gerektiğini bildiren Yıldırım, hesabın iyi yapıldığı taktirde kentsel dönüşümün aslında çok basit olduğunu değerlendirdi.

 

Desteklerin biraz daha arttırılması gerektiğini belirten Aydın, maliyetler tamamen kamu olarak karşılanamaz, Çürük bina sahiplerinin de konunun önemini anlayıp ona göre zorluk çıkarmamaları gerekir’ açıklamasını yaptı.

 

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com