Mart 2015’te çalışmalarına başlanan Kaynarca -Sabiha Gökçen metro hattı Hastane, Şeyhli, Kurtköy ve havaalanı olmak üzere 4 istasyondan oluşacak.

İstanbul Milletvekili Erol Kaya ile birlikte Pendik’te dev yatırımların şantiyelerini ziyaret eden Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, ilk olarak Kurtköy Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı’nın kapasitesini arttıracak 2. Pist’in şantiyesinde incelemelerde bulundu. Şehirde çok önemli bir yatırıma start verildiğini belirten Başkan Şahin, “Sadece Pendik değil tüm Türkiye için büyük ve gurur verici bir proje. Tamamlandığında Sabiha Gökçen Havalimanı, Atatürk Havalimanından daha büyük bir hale gelecek” dedi.

Büyük uçaklar inebilecek

3.5 kilometre uzunluğunda olacak ve büyük uçakların inebileceği şekilde inşa edilecek 2. Pistin altyapı çalışmaları başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından ihalesi yapılan 1. Etap kapsamında Kemiklidere tüneli, TEM bağlantı yolu üzerinde havalimanının altından geçecek otoban tüneli, Aydınlı Kavşağından Havalimanının içine girecek yonca tüneli, Kemiklidere bağlantı kolları, yağmursuyu tünelleri, BOTAŞ doğalgaz boru hattı deplase çalışması, çevre yolları ve çevre duvarları yapılacak. Altyapı çalışmaları, 2016 yılı başında ihalesi yapılması planlanan 2. Etap üst yapı çalışmalarıyla birlikte ilerleyecek. Tüm çalışmalar tamamlandığında ise terminal ve apron yapılacak. 2. Pist projesinin tüm etaplarıyla birlikte 4 yılda bitirilmesi öngörülüyor.

Kaynarca-Sabiha Gökçen metro hattı 2018’de bitecek

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, basın mensupları ile birlikte Kaynarca- Sabiha Gökçen Metro hattı inşaatının Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında bulunan ana şantiyesine ziyarette bulundu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Marmaray Bölge Müdürü Dr. Haluk İbrahim Özmen ve Proje Mühendisi Deniz Büyükgökmen heyete çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.

Mart 2015’te çalışmalarına başlanan Kaynarca -Sabiha Gökçen metro hattı Hastane, Şeyhli, Kurtköy ve havaalanı olmak üzere 4 istasyondan oluşacak. 28 Şubat 2018 yılında tamamlanması öngörülen metro hattı günlük 90 bin yolcuyu taşıyacak. Pendik tren garı istasyonu ve Viaport istasyonunun entegre edilmesiyle Kaynarca-Sabiha Gökçen hattının günlük 140 bin yolcu taşıması öngörülüyor.

Kadıköy-Sabiha Gökçen 45 dakika

Hattın tamamlanması ile Kadıköy’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na 45 dakikalık bir yolculuk süresi olacak. Pendik Gar’dan havaalanına 13 dakika, Kartal’dan 16 dakika, Sirkeci’den 58, Yenikapı’dan ise 62 dakika seyahat sürecek.

Pendik-Gebze tren hattı 2016’nın ilk aylarında hizmette

Banliyö hatları ile ilgili bilgi veren Genel Müdür Özmen, 2016 yılının ilk aylarında Pendik-Gebze hattı; 2017 sonuna doğru da Pendik-Haydarpaşa hattının faaliyete geçeceğini bildirdi. Bu hatları açılması ile birlikte Halkalı’dan Gebze’ye kadar kesintisiz raylı ulaşım ağının olacağı kaydedildi.

16 bin metrekarelik Hükümet Konağı

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, tamamlanan Hükümet Konağı’nda Kaymakam Osman Tunç’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Pendik’e yakışır bir hükümet konağı inşa edildiğini belirten Dr. Kenan Şahin, vatandaşların ferah bir ortamda işlerini halledebileceği mekânların oluşturulduğunu kaydetti.

Hükümet Konağı’nın yapımında emeği geçen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya’ya teşekkür eden Kaymakam Osman Tunç, Pendik’in çok önemli bir yatırım kazandığını vurguladı. Kaymakam Tunç heyete yeni binayı gezdirerek teknik bilgiler verdi.

Toplam 16 bin metrekare alana sahip hükümet konağında Kaymakamlık’ın yanı sıra Tapu Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Kadastro Şefliği, Nüfus Müdürlüğü, Tarım İlçe Müdürlüğü, Göç İdaresi Müdürlüğü, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, 112 Acil ve Sosyal Hizmet Merkezi hizmet verecek. Binada ayrıca bir de konferans salonu yer alıyor.

Pendik Belediyesi