Kasımpaşa Hasköy Tüneli ulaşıma açıldı. Tünel Taksim’e ve çevreyoluna gidecek ve gelecek araçların ulaşım süresini kısaltacak…

Kasımpaşa Hasköy Tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Açılışı yapılan Hasköy – Kasımpaşa Tüneli’nin İstanbul trafiğini en fazla rahatlatacak noktalarından birine inşa edildiğinin altını çizen İBB Başkanı Mevlüt Uysal, “Ayrıca bu proje, Haliç ve Galata Bölgesi turizmine de önemli katkı sağlayacak” dedi.

İstanbul’daki tünel projeleri hakkında konuşan Başkan Uysal, “Büyükşehir olarak ulaşımı kolaylaştırmak, erişim kapasitesini geliştirmek hedefiyle, İstanbul’a yeni kavşak ve yollar yaptık, kilometrelerce yeni yol kazandırdık. Hizmete sunulan tünel yollar İstanbul trafiğine çok olumlu katkı yaptı. Adeta can simidi oldu. Piyalepaşa- Dolmabahçe Tünelleri ve Sarıyer-Çayırbaşı Tünelleri daha önce hizmete girmişti. Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile bir saatlik mesafe beş dakikaya indi. Dolmabahçe-Levazım, Libadiye-Çamlıca ve Alibeyköy-Küçükköy tünel inşaatlarımız da devam etmekte” diye konuştu.

Sütlüce ile Kasımpaşa arasında yapılan 1316 metre ve 1234 metre olmak üzere toplam 2550 metrelik çift tüplü Beyoğlu Kasımpaşa Tüneli, 3817 metre bağlantı yolu ve 140 metrelik aç-kapa tünel ile beraber toplamda 6.507 metreyi buluyor.

Kasımpaşa Hasköy Tüneli’nin açılması ile birlikte başta Taksim bağlantısı olmak üzere, bölgeden 1. Çevre Yoluna gidecek ve gelecek araçların ulaşım süreleri kısalacak. Tünelin Haliç ile Galata Bölgesindeki turizme sosyo-ekonomik açıdan büyük katkı sağlaması bekleniyor.