Karaköy Meydanı’nda meydan düzenleme adı altında çeşitli inşaa faaliyetleri sürerken önemli bir detay için de çalışmalar başladı.Bu detayın adı Karaköy Mescidi.
Karaköy Mescidi’nin, 2012 yılında ihaleye çıkan projesini AGS Mimarlık’ın üstlendiği biliniyor. Raimondo d’Aronco’nun tasarımı yapının, 1956’da dönemin başbakanı Adnan Menderes tarafından başlatılan “İstanbul’da İmar Hareketi” kapsamında yerinden sökülerek Kınalıada’da yeniden inşa edilmesine karar verilmişti. Meydanın genişletilmesi için yerinden sökülen caminin parçaları tek tek numaralandırıldıktan sonra Kınalıada’ya götürülmek üzere bir gemiye bindirilmiş ancak geminin yan yattığı ve parçaların Boğaz’ın sularına gömüldüğü duyurulmuştu.
AGS Mimarlık yetkilisi Sebahattin Değirmentepe daha önce projenin hazırlık süreci ile ilgili; caminin orijinal çizimlerinden faydalandıklarını dile getirerek, “Caminin İtalyan mimar D’Aronco’ya ait çizimlerini İtalya’daki Udine Kent Müzesi’nden edindik. Parça parça orijinal eskizleri yorumlayarak projeyi oluşturduk. Projeyi, İtalya’da D’Aronco’yu bilen, takip eden uzman ve akademisyenlerle iletişim halinde yürütüyoruz” diyerek projenin orjinalinden yola çıkarak yapılmaya çalışıldığını belirtti.

Arkitera