TAŞERON işçilere kamu kurumları tarafından yaptırılabilecek işlerin son yasayla sınırlanmasından sonra, kamu kurumlarına “Hangi işlerinizi alt işverene yaptırmak istersiniz?” sorusu soruldu.

Kamu kurumlarının taşeron talebi sayfalara sığmazken, birçok kurumun kendisi tarafından yapılması gereken ana işleri de taşerona yaptırmak istediği belirlendi. Bir bürokrat durumu “Biz bu yasayı taşeronu kısıtlayalım, kamuda herkes bu yola başvurmasın diye çıkarmıştık. Ama kurumlardan gelen listeyi görünce ‘Taşeronu kısıtlayalım derken, tüm kamuyu taşeronlaştırıyoruz’ noktasına geldik” diyerek anlattı.
Yaz aylarında mecliste kabul edilerek uygulamaya giren torba yasada, kamuda alt işverene yaptırılacak işlerle ilgili yeni bir kısıtlamaya yer verildi. Buna göre, kamu kurumları açısından taşeron çalıştırılabilecek yardımcı hizmetlerin hangileri olduğu yargı kararları da dikkate alınarak işçi, işveren ve kamu görevlileri konfederasyonları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek Ancak, belediyeler kendi özel kanunları ve diğer kanunlarda yer alan özel hükümler doğrultusunda da hizmet alımı yapabilecek.
Yasada belirtilen taşeron çalıştırılabilecek alanların belirlenmesi için bürokrasi de çalışma başlattı.

Hüriyet