YASEMİN-Cefi Kahmi çiftinin sahibi oldukları 20 milyon liralık villanın yarı hissesi bugün icradan satıldı. Cefi Kamhi’ye ait hissenin yeni sahibi, Bedirhan Esenlik oldu.

Kamhi Ailesi ile Esenlik arasında 6 yılı bulan ‘villa krizi’nde sona gelindi. Esenlik, 2009 yılında Cefi Kamhi’ye verdiği 3.5 milyon liraya karşılık villanın yarı hissesine ipotek koydurmuştu. İddiaya göre ödeme yapılmayınca o dönem icra takibi yapılmıştı. Ancak Yasemin Kamhi’nin itirazı sonrası söz konusu hisse satılamamıştı. Esenlik’in yaptığı itiraz sonrası Yargıtay, yüzde 50 hissenin icradan satışının önünü açmıştı.

SATIŞ 10 DAKİKADA YAPILDI
İhale bu sabah saat 09:30’da İstanbul 10. İcra Müdürlüğü’nde yapıldı. Hazırlanan son bilirkişi raporuna göre Yeniköy’deki villanın değeri 19.5 milyon lira olarak belirlendi. 10 dakika süren ihaleye Esenlik, avukatı ve Cefi Kamhi’nin avukatı dışında kimse katılmadı.

KAMHİ TEKLİF VERMEDİ
Düzenlenen ihalede Kamhi’nin avukatı teklif vermedi. Tek teklif Esenlik’in avukatından geldi. Villanın yüzde 50 hissesi 4 milyon 770 bin liraya Esenlik’in oldu. Bilindiği gibi, icra ihalelerinde satışlar, belirlenen muhammen bedelin yüzde 50’si üzerinde yapılıyor. Eğer, fiyat artırımı olmaz, icraya konu mal yüzde 50 değeri üzerinden alıcı buluyor.
TARAFLARDAN BİRİ ALACAK

Satışın kesinleşmesi durumunda, villanın yarı hissesi Yasemin Kamhi’ye, kalan hisse ise Bedirhan Esenlik’e ait olmuş olacak. Açılacak yeni bir davada yapılacak yeni bir satışla, taraflardan biri villanın tamamının sahibi olabilecek.

Bedirhan Esenlik, geçtiğimiz yıl da İbrahim Tatlıses’e ait özel uçağı da 3.5 milyon dolara satın almıştı.

Cefi Kamhi (64), bir dönem Türkiye’nin önde gelen işadamları arasında yer alıyordu. Bir çok iş örgütünde görevi bulunan Kamhi, halen TÜGİAD Onursal Başkanlığı konumunda. 19995-99 dönesinde Meclis’te DYP Milletvekili olarak görev yapan Kamhi, bir süreden beri yaşadığı mali sıkıntılarla gündemde oldu.

Hürriyet