Kalebodur’un 2013 yılından beri “Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor” başlığı altında düzenlediği konferanslar serisi David Chipperfield’in bugün İstanbul Kongre Merkezi’nde vereceği konferans ile devam ediyor.

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor üç başlık altında vücut buluyor. Birincisi, her ay mimar Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünde düzenlediği söyleşiler serisi, ikincisi panel ve konferanslar serisi, üçüncüsü de öğrenci buluşmalarından oluşuyor. Konferans haricinde Celal Abdi Güzer’le de bir söyleşi gerçekleştirecek olan Chipperfield Türkiye’de ilk kez konferans verecek.

1953 Londra doğumlu İngiliz mimar David Chipperfeld’in kariyeri onlarca yıl öncesine dayanıyor ve mimar, tasarımcı ve eğitimci gibi birçok titre de sahip.

Londra’da Kingston School of Art ve Architectural Association’da eğitim gören Chipperfield kendi ofisini açmadan önce Norman Foster, Richard Rogers ve Douglas Stephen gibi isimlerle çalıştı. 1993’te Andrea Palladio, 1999’da Heinrich Tessenow Gold Medal, 2007’de RIBA Stirling ve 2013’te Praemium Imperiale ödüllerini kazandı.

Mimarın kariyerinde öne çıkan önemli bir nokta ise 2012 yılında Venedik Mimarlık Bienali’deki küratörlüğü. Common Ground temasıyla ile açılan Bienal, ortak alanlara ve güncel mimarlığın kamusallığına yaptığı vurgu ile dikkat çekmişti.

Arkitera