KOSGEB, KalDer ve Daikin işbirliği ile kadın girişimcileri destekleyen Daikin Sakura Programı’nın ilk girişimcileri 2015 yılının ilk aylarında iklimlendirme sektöründeki yerlerini almaya başlamıştı.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), KalDer (Türkiye Kalite Derneği) ve iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Daikin’in kadın girişimcilere destek olabilmek amacıyla 2014 yılında başlattıkları Daikin Sakura Programı kapsamında 8 kadın girişimci 2015 yılının ilk aylarında bayilerini açarak iş hayatına atıldı. İklimlendirme sektörüne katılan bu 8 kadın girişimci, Daikin’in desteğiyle mağazalarında Daikin teknolojisi ve hizmetlerini tanıtmak için çeşitli etkinlikler yaptı.
İlki 19 Aralık tarihinde İstanbul Göktürk’te bulunan Karma İklimlendirme’de başlayan bu etkinlikler, 23 Aralık’ta İstanbul Erenköy’de bulunan Melcon Mühendislik ve Ankara Öveçler’deki Zeta Mühendislik’te yapılan etkinliklerle devam etti. 24 Aralık’ta İstanbul Çekmeköy’deki A2 İklimlendirme ve Ankara Çankaya’daki Pak İklimlendirme’de yapılan etkinlikler 25 Aralık’ta İstanbul Koşuyolu’ndaki Koneva Mühendislik ve Ankara Çankaya’daki Sakura Mühendislik’te yapılan etkinliklerle son buldu. Kadın girişimcilerin kendi bayilerinde yapmış oldukları bu etkinliklere Daikin yöneticilerinin katılımının yanı sıra bölge halkı da yoğun ilgi gösterdi.
Art arda açılan bayiler ve gerçekleştirilen etkinliklerle, eğitim ve işyeri desteği sağlayarak üniversite mezunu girişimci kadınlara fırsat sunan ve 3 yılda 100 kadın girişimciyi iklimlendirme sektörüne kazandırmayı amaçlayan Daikin Sakura Programı hedeflerine adım adım yaklaşıyor. 2015 yılında programa seçilen ve eğitimleri hala devam etmekte olan 14 kadın girişimci de 2016 yılında yaşadıkları illerde kendi işyerlerini açarak iklimlendirme sektöründeki yerlerini almaya başlayacak.