Yaydığı kötü koku ve sağlıksız ortam nedeniyle Kadıköylüleri isyan ettiren Kurbağalıdere’nin hemen yanına yapılmak istenen 12 katlı otel için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay çıktı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 4 yıl önce ihaleye verilmesine rağmen, halen ıslah edilemeyen ve çevreye yaydığı kötü koku nedeniyle Kadıköylüleri isyan ettiren Kurbağalıdere kenarına 12 katlı otel yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Salı Pazarı olarak bilinen ancak şu anda Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının merkezi konumundaki arazi ile Fenerbahçe Stadyumu arasındaki alanda bulunan 3 bin metrekarelik alana 12 katlı otel yapılması için gerekli imar planı değişikliğini onayladı.

‘Riskli bir alan’

Halen kötü kokunun hakim olduğu ve çalışmaların devam ettiği Kurbağalıdere kenarında bulunan arazi, Fenerbahçe Stadı’na uzanan anayoldan yeşil alan olarak gözükse de arazinin içerisine girildiğinde çöp yığınları dikkat çekiyor. İnşaat yoğunluğunun 2 emsal olarak belirlendiği otel alanında hamam, sauna, havuz, yemekhane gibi tesisler 1 ve 2. Bodrum katlarda yer alacak. Yerin altındaki bu katlar ise emsale dahil edilmeyecek. Park, yol ve konut alanını kapsayan yaklaşık 3 bin metrekarelik arazide, kayıtlara göre yıkılan ancak halen temel düzeyinde görülebilen tescilli bir yapı da yer alıyor. İnşaatın yapımı için Kadıköy bölgesindeki korunması gerekli kültür varlıkları ve tarihi eserlerden sorumlu olan 5 No’lu Koruma Kurulu’nun izni ve gözetimi gerekiyor. Otelin dere yatağı gibi riskli bir alana yapılmak istendiğine dikkat çeken ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı eleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediye’sinin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Bakanlığın kuruluş amaçları arasında, mahalle arasında turizm tesisi yapmak olamaz. Burada bakanlık kullanılıyor. Dere yatağına, riskli bir zeminde otel yapılmasına izin vermişler” diye konuştu. Öte yandan, Kurbağalıdere’nin temizlenmesi için haftasonu Moda sahilinin bir kısımı demir perdelerle çevrelendi. Üzerine “Kurbağalıdere ıslahı işi kapsamında deniz suyu terfi merkezi inşaatı” tabelası asıldı.

Milliyet