Dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın işletmesini yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Harmandar: “Plaj ortak akılla yönetiliyor. Hem doğa hem de turizm korunacak”

Turizm sezonunun başlamasına rağmen İztuzu Plajı’ndaki duş, tuvalet ve kafeteryaların açılmaması, şemsiye konulmaması turizmcilerin tepkisine neden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özel sektöre yönelik ihalesini son anda iptal ederek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin işletmesine karar verdiği İztuzu’ndaki bu belirsizlik sürerken, üniversite yönetimi sessizliğini bozdu. Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, kontrol ve koruma görevini yerine getirdiklerini söyleyerek “İztuzu hem Muğla, hem Türkiye, hem de dünyanın göz bebeği, cennet köşesi konumunda. Esas sahipleri Caretta Carettalar burayı 24 saat kullanıyor. Bakanlığımız burayı rant sahası dışında tutarak üniversitemize verdi. Üniversitemiz alanın bitki ve biyoçeşitliliği ile göl ve deniz kıyısındaki canlı çeşitliliğinin korunması, kontrolü, araştırılması, dünyaya tanıtılması için çalışıyor” dedi.

Yaz aylarında plaja girişlerde artık otopark ücreti alınmayacağını açıklayan Rektör Harmandar, şunları söyledi: “Şu anda turistlerimizin rahatlıkla gelebileceği, plaja ayak basıp güvenli şekilde sahile ulaşabileceği bir ortam oluşturuldu. Buradaki bütün büfeler onarıldı. Tuvalet ve duş kabinleri kullanılamaz durumdaydı. Buraları artık insanların hizmetine sunulacak duruma getirdik. Sağlık İl Müdürlüğü, bir 112 Acil Servis ekibini İztuzu Plajı’na tahsis etti. Boğaz ağzında ve kara kısmında birer acil sağlık görevlisi ve cankurtaran ekiplerimiz görev yapıyor. İztuzu’nun dünyaya en iyi şekilde tanıtılması için arkadaşlarımız bir internet sitesi oluşturdu. Ayrıca önümüzdeki yıl jeneratör yerine güneş enerjisi ile elektrik sağlanması için çalışma yapacağız. Bir arıtma tesisi ile arıttığımız suyu bitkileri sulamada kullanacağız.”

Vatan