İzmir ÇEVRE ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen ve korku yaratan 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından, kentsel dönüşüm çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğine dikkat çekti.

‘İzmir için acil’

Ege Denizi’nde 12 Haziran Pazartesi günü meydana gelen, İzmir’in tamamında hissedilen 6.2 büyüklüğündeki depremin kentteki yapıların ne kadar güvenli olduğu sorusunu tekrar gündeme getirdiğini belirten Varan, Türkiye’de en çok can ve mal kaybına yol açan doğal afetlerin başında yüzde 61’lik bir oranla depremlerin yer aldığını vurguladı. Daha sonra sırasıyla heyelanlar, su baskınları, kaya düşmeleri, yangınlar, çığ ve fırtına gibi felaketlerin geldiğini belirtti.

İzmir’in depreme karşı güvenli yapılardan oluşan, altyapı sorunları tamamıyla çözülmüş bir şehir olması yolunda kentsel dönüşüm çalışmalarının bir an önce tamamlanması için yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü kaydeden İl Müdürü Varan, “Kentsel dönüşüm projeleri, İzmir gibi öncelikle büyük kentlerimiz olmak üzere acil gerekliliktir” vurgusunu yaptı.

Milliyet