İnşaat sektörü temsilcileri, önümüzdeki dönemde İzmir genelinde yüzde 15’lik bir fiyat artışı öngörüyor, fiyatların İstanbul’u yakalayacağı söyleniyor.

 

İzmir’de gayrimenkul sektörü, eylül ayı itibariyle yeniden canlandı. Özellikle İstanbulluların İzmir’e yoğun bir ilgi gösterdiği konusunda hemfikir olan sektör temsilcileri, İzmir’in önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde konut fiyatlarında İstanbul’u yakalayacağını söyledi. Yaz tatilinin ardından sektörün yeniden ivme kazanacağını ve konut satışlarının daha da artacağını belirten inşaat sektörü temsilcieri, önümüzdeki dönemde İzmir genelinde yüzde 15’lik bir fiyat artışı öngörüyor. İzmir Ticaret Odası Gayrimenkul Meslek Komitesi Meclis yesi Reşat Budak, “Artan maliyet fiyatları ve talep oranında arsa üretilemeyince fiyatlar da arttı. Yatırım yapmak isteyenlerin ekim sonuna kadar alımda bulunmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. Demir fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle konut fiyatlarına yüzde 15-20 civarlarında bir zam beklendiğini kaydeden Budak, “Bunun yanı sıra; İzmir ciddi talep alan bir kent. Yaz aylarım İzmir’in tatil beldelerinde geçirenler İzmir ve çevresinden yatırım yapmak istiyor. Bu konuda da İstanbullular başı çekiyor. Ayrıca İzmir’de yaz aylarında başlayan durağanlık okulların açılmasıyla birlikte yeniden canlanacak ve iç talebin oluşmasını da sağlayacak. Biz önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde İzmir’de artık İstanbul fiyatlarım konuşuyor olacağız. İzmirliler bile artan fiyatlara şaşıracak; ancak hem arsa üretiminin kısıtlı olması, hem artan maliyet fiyatları, hem de gelen yoğun talep İzmir’deki konut fiyatlarım İstanbul seviyelerine getirecek” diye konuştu.

KENTİN ÖNÜ AÇIK
İzmir’in gâyrimenkulde önünün çok açık olduğunu vurgulayan Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır da, önümüzdeki 10 sene boyunca İzmir’e yoğun bir talep olacağım açıkladı. İzmir’de yatırım yapacakların bir kaç yıl içinde çok avantajlı konuma geleceğini aktaran Nasır, “Şimdiden fiyatlarda da bir artış söz konusu. Yüzde 10-15 dolaylarından bir artış yaşanacağını öngörüyorum. Çünkü İzmir’de yeterince arsa üretilemiyor ve talep de fazla olunca fiyat artışı kaçınılmaz oluyor. 2017’nin bu son çeyreği, inşaat sektörünün en güzel dönemi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Habertürk