DOĞUŞ Gayrimenkul tarafından Üçkuyular’da yapılacak İzmir İstinye Park Alışveriş Merkezi ve Otel Projesi için ikinci kez Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı.

Üçkuyular’da eski otogar ve pazaryerinin de bulunduğu 41 bin 823 metrekerelik araziye 460 milyon TL maliyetle yapılacak 24 katlı proje için iki yıl önce ÇED gerekli değildir kararı verilmesine karşın İzmir Vergi Dairesi’nin de bulunduğu 1 numaralı parselin dahil edilmesi nedeniyle ÇED süreci tekrarlandı.

İkinci ÇED dosyasında yeralan bilgilere göre projede bazı revizyonlarda yapıldı. Projede otel kısmında oda sayısı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadan sadece inşaat alanının 301 bin 438 metrekareden 301 bin185 metrekareye düşürüldü. Dosyada yeralan bilgilere göre İzmir İstinye Park Alışveriş ve Otel Projesi kapsamında yapılması planlanan yapılar için inşaat aşamasında yaklaşık 400 kişinin çalışması; proje iskan ve işletmeye açıldığında alışveriş merkezi kapsamında yer alacak yaklaşık 300 mağazada toplam 3 bin kişi, otelde ise 150 kişinin çalıştırılması planlandı. Raporda projenin hayata geçirilmesi ile birlikte alışveriş merkezini günlük ziyaret edecek kişi sayısının 45 bin, otelin işletmeye alınmasıyla 211 oda için 422 kişinin konuk edileceği tahmin edildi.

İzmir İstinye Park Alışveriş Merkezi ve Otel Projesi 24 katlı yapılacak. Zemin kotundan itibaren 5 kat yer altına inilecek projede 4 kat otopark olarak kullanılacak. Bodrum 1. kattan itibaren 4 kat AVM olacak. Projede 4. kat ile 24. kat arası otel odaları yeralacak. İnşaatın iki yıl süreceği tahmin edilen raporda çevresel etki değerlendirmeyle ilgili bilgiler yer aldı. ÇED gerekli değildir kararının beklendiği süreç başladı.

Üçkuyular’a bu projenin yapımına olanak sağlayan ve 1998 yılında verilen imar hakkı yıllarca İzmir kamuoyunda tartışma yarattı. Tartışmalar Konak ve Karabağlar Belediyesi’nin bu alan içindeki hisselerini de şirkete satmalarıyla devam etti. Bugün ise Balçova Arsa Mağdurları, buraya verilen imar hakkının kendi arazileri için verilmemesine tepki gösteriyor.

Hürriyet