Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen gayrimenkul sistemine yeni bir anlayış getirmek amacı ile kurulan İstihale ile sektörde açık artırma sistemi geliyor.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen gayrimenkul sistemine yeni bir anlayış getirmek amacı ile kurulan İstihale ile sektörde açık artırma sistemi geliyor. ‘Evinizi 1 günde satıyoruz’ sloganı ile faliyete geçirilen sistemde ilk açıka rtırma 10 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

2 milyon TL yatırımla hayata geçiriliyor

Gayrimenkul sektöründe çeşitli faaliyetler gerçekleştiren İngiliz girişimci Tyla Angelis’in 2 milyon TL yatırımla kurduğu İstihale bugün düzenlenen bir lansmanla tanıtıldı.

Yüzde 2 komisyon

İstihale müzayede sistemiyle aylarca satılamayan gayrimenkullerin 1 günde satışını sağlayacak. Konut satışlarında emlakçıların talep ettiği yüksek komisyonlara ve son zamanlarda gözlemlenen usulsüz satışlar nedeniyle sektörün ihtiyaç duyduğu şeffaflık ihtiyacına, yüzde 2’lik standart komisyon oranı ve herkese açık müzayede ortamında gerçekleşen satış süreciyle yanıt veren proje ile balon fiyatlara engel olunması planlanıyor.

‘Konutlar 1 günde satılacak’

Tyla Angelis, “İstanbul’da gayrimenkulünü satmak isteyenlerin satış için ortalama beklemesi gereken süre yaklaşık 6 ay. Açık artırma sistemiyle gayrimenkul satışını Türkiye’de gerçekleştirmenin, son zamanlarda duraklayan gayrimenkul satışlarına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü bu sistem Türkiye’de uygulandığında doğru fiyatlı tüm ürünler 1 günde satılabilir. Açık artırma sistemini Türkiye’de uygulayarak emlak sektörünü gerçekdışı vaatlerden kurtarıp şeffaf bir sistemle buluşturacağız.” dedi.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com