Bazı basın yayın organlarında çıkan “İstanbul’un suyu azaldı” başlıkla haberle ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği duyularak bilgilendirme mesajı yayınlandı. İşte o mesaj;

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını hesaplarken diğer taraftan iklim değişikliğine bağlı ardışık kuraklık risklerini dikkate alarak yatırımlarını sürdürmektedir. İstanbul’da günde ortalama 3 milyon m³ su tüketilmektedir.

2017 yılı ilk 9 ayın verilerine göre, ülkemiz son 44 yılın en kurak dönemini yaşamıştır. Bugün itibarıyla içme suyu kaynaklarımızda % 51,94’lük doluluk oranıyla, 451 milyon 229 m³ su bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl 20.10.2016’da ise bu rakam, % 40,66 ile 353 milyon³’tür. Yani son yılların en kurak dönemini yaşamamıza rağmen, barajlarımız geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha fazla doluluk oranına sahiptir. Alibeyköy Barajı şehre su sağlamada önemli yer teşkil etmemektedir.

Mevcut durumda -iklim değişikliğine bağlı olağanüstü bir kuraklık ihtimali dışında- yağışlı mevsimin içinde olduğumuzu dikkate alarak, 2018 yılında susuzluk riskinden bahsetmek mümkün değildir. Ayrıca Yeşilçay ve Melenden de İstanbul’a günlük 1 milyon m³ civarında su alınabilmektedir.

Haberde belirtilen, baraj çevresinde suların çekilmesiyle ortaya çıkan çöplerin temizlenmesi de rutin olarak yapılmaktadır. Geçtiğimiz kurak yıllarda barajlardaki doluluk oranlarının en az seviyede olduğu dönemlerde bile İstanbul susuz bırakılmamıştır.

Barajlardaki doluluk oranlarına olduğuna bakılmaksızın, suyu israf etmeden kullanmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu bir kez daha belirtir, kamuoyunun bilgisine arz ederiz.