Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlik tecrübesi ve vizyonunun ülkeyi 2023’e taşıyacağını söyleyen İBB Başkanı Topbaş, “Daha çok metro, daha çok yol, daha temiz İstanbul istiyoruz. Raylı sistem yatırımlarına öncelik vereceğiz” dedi

Metro ve iki kıtayı birbirine bağlayan tünellerle dünyada adından söz ettiren İstanbul’un, 2017 yılı konsolide yatırım bütçesi 16.5 milyar lira olarak belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, atılan her adımda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı vizyonun izlendiğini belirterek, “Altyapıdan ulaşıma kadar, her alanda büyük yatırımlar yapıldı, yapılıyor” diye konuştu. Topbaş, bilişim çağında teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiğini ve bunu görebilenlerin ülkelerine mesafe aldırdığını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyeti ve heyecanı bundan kaynaklanıyor. Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacaksak hedefleri büyük koymak zorundayız. İstanbul, geçmişin birikimini geleceğin inşası için referans olarak kullanıyor” diye konuştu. Dünyada gelişmiş olarak nitelenen ve zirveye eriştiğini düşünen kentlerin yönetimlerinin geldikleri noktaları kanıksadıkları için heyecandan yoksun olduklarını, İstanbul yönetiminin ise tam tersi bir azimle çalıştığını söyleyen Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Kaybettiklerimizi bulmak ve geleceği yakalamak adına arzu, heyecan, azim ve gayretimiz var. Türkiye’nin kaynakları kendine yeterli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 2017 yılı konsolide yatırım bütçemizi yüzde 15 artırarak 16.5 milyar liraya yükselttik. Daha çok metro, daha çok yol, daha temiz bir çevre ve daha güzel bir İstanbul için… İstanbul, havası Avrupa standartlarının üzerinde temiz, 2040 yılına kadar su problemi olmayan, katı atık yönetiminde başarılı, ulaşım konusunda belediye ölçeğinde dünyada en büyük yatırımları yapan bir şehir haline geldi.”

YENİDEN DİRİLİŞ YAŞANIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlik tecrübesi, vizyonu, azmi ve gayreti ile milletin takdirinin ülkeyi 2023’e taşıyacağını söyleyen Topbaş, “Yeni bir dış tesirlerle yönünü belirleme mecburiyetinden kurtulmuş, gerçek anlamda özgürleşmiş, milli ve yerli tavrını her alanda hissettirebilen bir İstanbul’un ve Türkiye’nin adeta yeniden dirilişine şahit oluyoruz” dedi.

METRO İÇİN 7/24 10 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 vizyonunda, raylı sistem yatırımları önemli yer tutuyor. Belediye bütçesinin neredeyse yarısı her yıl raylı sistem yatırımlarına ayrılırken, Başkan Kadir Topbaş’ın “Her yere metro, her yerde metro” sloganıyla start verdiği çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şu an İstanbul’da, Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı’nın raylı sistem çalışmaları nedeniyle yer altında 7 gün 24 saat esaslı olarak 10 binden fazla kişi ter döküyor. 2004 öncesinde sadece 45 kilometre olan İstanbul’un raylı sistem ağı bugün 149 kilometreye ulaştı. 2019 yılına kadar inşaatı devam eden raylı sistem çalışmaları tamamlandığında 480 kilometrelik bir ulaşım ağına ulaşılacak. Planlanan tüm hatlar tamamlandığında İstanbul, bin kilometreden fazla raylı sistem ağına sahip bir şehir olarak bu alanda dünyanın lider kentlerinden biri haline gelecek.

Sabah