İstanbul’un hangi ilçesi emlakta ne kadar prim yaptı?

 

İstanbul, gayrimenkul yatırımı denildiğinde ilk akla gelen şehir. Yabancıların artan ilgisi ve kentsel dönüşüm gibi etkenler İstanbul’un değerine değer katıyor.

İstanbul’un gayrimenkul yatırımında en çok kazandıran ilçesi Kadıköy…
Peki konut fiyatlarında İstanbul’da son 10 yılda nasıl bir artış yaşandı?
Bu sorunun yanıtı bulmak için Eylül 2005’ten Eylül 2015’e kadar değişen fiyatlara ilçe ilçe göz atmak yeterli.
REIDIN Türkiye verileri ve zingat Bölge Raporu’na göre, İstanbul’da son 10 yılda konut fiyatı en çok yükselişe geçen ilçeler Kadıköy, Ümraniye, Kartal, Sarıyer ve Şişli oldu…
İstanbul, gayrimenkul yatırımı denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden biri şüphesiz. Son zamanlarda hızlanan kentsel dönüşüm çalışmaları ve markalı konut projeleri İstanbul için söylenen “taşı toprağı altın” yorumunu daha da güçlendiriyor. Yabancıların artan ilgisi, Türkiye’de dövizden sonra en çok kazandıran yatırım aracının gayrimenkul oluşu gibi etkenler İstanbul’un değerine değer katıyor.
En çok kazandıran Kadıköy
Peki son 10 yılda, İstanbul’da ilçe ilçe konut fiyatlarında nasıl bir artış yaşandı? Bu sorunun yanıtı bulmak için Eylül 2005’ten Eylül 2015’e kadar değişen fiyatlara göz atmak yeterli.
REIDIN Türkiye verileri ve zingat Bölge Raporu’na göre, İstanbul’da son 10 yılda konut fiyatı en çok yükselişe geçen ilçeler Kadıköy, Ümraniye, Kartal, Sarıyer ve Şişli. Bu ilçeleri Üsküdar, Beşiktaş, Başakşehir, Çekmeköy ve Beyoğlu takip ediyor.

Daire fiyatları ne kadar oldu?
Yüzde 243’lük değişimle İstanbul’da son 10 yılın birincisi olan Kadıköy’de, 2005 yılında fiyatı 211 bin 500 lira olan bir daire, bugün 725 bin lira değerinde. Ümraniye’de ise 10 yıl önce 125 bin 625 liradan satın alınan bir daire, bugün yüzde 181’lik artışla 353 bin 500 lira oldu. Yine 2005 yılında 114 bin 750 liraya Kartal’da alınan bir evin bugünkü değeri 312 bin 250 lirayı bulmuş durumda. Bu, yüzde 172’lik bir artış anlamına geliyor.

NTV