İskandinav tarzı dekorasyonda beyaz renk, dolayısıyla mekanı olduğundan daha geniş ve ferah gösteren beyaz duvarlar ön plana çıkar.

Bu rengin öne çıkmasının sebebi olarak İskandinav ülkelerinin coğrafi özellikleri gösterilebilir. Uzun geçen kış mevsimi beyazın ana renk olmasına vesile olmuştur. Bu renk iç açıcı aydınlık etkisiyle tarzda verilmek istenen ferahlık duygusunu evinize hakim kılar. Peki İskandinav tarzı nasıl yakalanır?İşte ipuçları…

İskandinav stil dekorasyonda genellikle ahşap malzemeden yapılma mobilyalar ağırlıktadır. Ahşap dışında kullanılan mobilyalar ise çoğunlukla beyaz renktedir.

İskandinav stil bir oturma odası dizayn etmek için ahşap zemini soğuk havalarda yapay hayvan postu görünümlü bir halıyla, sıcak havalarda ise renkli ve hafif kilimlerle süsleyebilirsiniz.

İskandinav tarzı bir yatak odası tasarlamak isterseniz ise sade ve çağdaş eşyalar tercih etmeli, eğer mümkünse yer zemininde ahşap malzeme kullanmalısınız.

İskandinav stilde sadelik, sıcaklık ve işlevsellik tarzı belirleyen ana unsurlardır. Bu tarz dekorasyon oluşturmak için olabildiğince az eşya kullanmalısınız.

Özetle İskandinav stil dekorasyonda en önemli husus basitliktir. Gözü yormayan sade tasarımlar dekore edilerek gereksiz eşyadan kaçınılır.

Döşemelik kumaşlarda keten, pamuk ve yün sıklıkla kullanılmaktadır. Ev tekstili bağlamında bakıldığında pamuk, keten gibi doğal malzemeler; beyaz zemine yakışacak şekilde ekose, çizgiler, kareler ve küçük çiçek desenleri şeklinde dizayn edilir.